Chceme odkrýt sklepy pod zámeckou věží za 20 milionů

REKLAMA

Pro turisty možná získá lázeňská část města už příští rok otevření malého sklepa pod Zámeckou věží. Náměstek primátora Kulhánka, Klsák (oba z hnutí KOA) chtějí zpřístupnit údajně středověké sklepy Zámecké věže. Památka, původně  ze 14. století by se mohla dočkat také celková opravy.

Posledním pozůstatkem údajného gotického hradu v centru lázeňského území je Zámecká věž. Náměstek Klsák a primátor Kulhánek  ji chtějí nechat opravit a zpřístupnit návštěvníkům. Ta ale přístupná je a celých deset let z ní město má příjem v podobě nájmu podnikatele, který tam provozuje turisty i místními velmi oblíbenou restauraci.

Zámecká věž tak město a její provoz nic nestojí, naopak z restaurace má nájemné.

Klsák zatím chystá s architektem Koubou architektonickou studii, která řekne, kolik bude rekonstrukce stát.

Prosperující restaurace tak bude asi muset skončit. „Nepředpokládáme její prodloužení,“ uvedl primátor Petr Kulhánek z hnutí KOA, které ve městě vládne bez  už pátý rok. Zámecká věž je podle jeho slov totiž zdrojem stížností, a to například kvůli hlasité hudbě.

Kousek od restaurace bydlí i předseda hnutí KOA Žemlička s Klasákem, takže není pochyb, že stížnosti jsou zcela oprávněné.  Klsák s Kulhánkem chtějí zpřístupnit sklepení, v nichž se prý klidně mohl procházet Karel IV. V první etapě opravy, by se mělo utratit z městské poklady na začátek cca půl milionu korun, právě za Koubovu studii, ten mimo jiné pracuje v posledních letech pro město na mnohých projektech, které mají pod oba palcem.

Podle historiků, kteří nesdílí názor Klsáka však stavba hradeb byla započata za života Karla IV. , ale není pravděpodobné, že by zde chodil. Klsák tak spíš fabuluje, protože svá tvrzení s největší pravděpodobností nikdy nedoloží.

Dále přijde na řadu rekonstrukce takzvaného plata s parkovacími místy, odkud by měl být zasklený průhled do středověkých sklepů, ale na to už budou třeba asi další peníze, nejspíš opět z městské pokladny.

Zámecká věž zažila různé přestavby a nástavby z období baroka. K posledním zásahům tam asi došlo v 70. letech.

Kulhánek s Klsákem oba z hnutí KOA odhadují náklady na rekonstrukci předběžně na zhruba 20 milionů korun. Městu by s ní ale měly možná pomoci dotace, to není však nyní vůbec jisté.

Radní zatím krom stranického zastoupení hnutí KOA  k  Zámecké věži nepřijali žádné usnesení.  Vzhledem k investici přesahující 20. milionů korun se určitě najdou i potřebnější příjemci městských peněz, však hnutí KOA má většinu zastupitelů a tak bude asi rozhodnuto.