30. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Protivecký pomník je asi poslední socha T. G. M. odhalená v Československu po Únoru 1948

kv listy

REKLAMA

K připomenutí si památky na prvního  Československého prezidenta T. G. Masaryka v posledních dnech se váže i příběh z Protivce.

Protiveckým nálezcům se podařilo postavit pomník s bustou T. G. Masaryka ještě po Vítězném únoru. Po roce 1948  ale pomník a jeho okolí už nikdo neudržoval. Busta   T. G. Masaryka  se nakonec ztratila. Tvrdí se, že to mohlo být  na příkaz žlutického MNV. Až rok 1990 přinesl změnu.

Pomník vznikl a přelomu roku 1947 a 1948, kdy se deset soukromých zemědělců z Protivce jej  rozhodlo vybudovat na vlastní náklady. Autorem sochy byl Václav Koblížek, který pracoval jako modelář v porcelánce, jak uvedli členové z občanského sdružení Protivecké kříže.

Základní kámen pomníku byl slavnostně usazen 9. května 1948. Ve stejném termínu byl vysvěcen také nový zvon v kapli sv. Václava. Pro místní to byla mimořádná událost. pomník odhalovali místní hasiči, večer pak oslavy pokračovaly v hostinci.

Až po sametové revoluci, více než stokilovou bustu objevil jeden z místních 22. března 1990 zakopanou nedaleko od pomníku v hloubce asi třiceti centimetrů.

Léta pod zení se podepsala nejen na podstavci, ale i na samotné bustě. Opravil ji další z místních obyvatel.  27. října 1990 se pomník opět osadil na své původní místo.

Protivecký pomník je asi poslední socha T. G. Masaryka odhalená v Československu po Únoru 1948.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.