Karlovarská hejtmanka povede Asociaci krajů

REKLAMA

Předsedkyně Asociace krajů ČR se ve čtvrtek  stala hejtmanka Vildumetzová z Karlovarského kraje.

O zvolení dlouholeté členky ODS Vildumetzové, která byla ve volbách do krajů zvolena za Babišovo hnutí  ANO, rozhodli hejtmani na uzavřeném jednání v Praze. Hejtmanka zvítězila osmi hlasy proti šesti.

Úspěšný hejtman Zimola(ČSSD) se stal jednomyslně prvním místopředsedou Asociace krajů. Za dva roky se bude volit nový šéf asociace, protože na rotaci předsedy se hejtmani nedohodli.

Vildumetzová byla starostkou za ODS v Horním Slavkově, po té co za ODS neuspěla v komunálních volbách na Karlovarsku, opustila ODS  a následně byla politicky dosazena za hnutí ANO na ministerstvo vnitra, kde pracovala jako náměstkyně. Post musela opustit z důvodu neslučitelností funkcí poté, co se stala zastupitelkou kraje. Dříve také působila jako placená místopředsedkyně Svazu měst a obcí.

Asociace rozhodla, že do svého příštího jednání v lednu připraví materiál, který určí její další směřování.

Hašek (ČSSD) nové předsedkyni ve čtvrtek pogratuloval a asociaci popřál, aby s ohledem na pestřejší stranické složení dokázala řešit problémy věcně a kompromisem.

Zimola uvedl, že hejtmani se shodli na připojení k memorandu, podle kterého zajistí růst mezd zdravotnického personálu v nemocnicích o deset procent a dále zvyšování mezd řidičů ve veřejné dopravě či letecké i pozemní záchranné službě.