Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen.

REKLAMA

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Pořadatelé to uvedli v tiskové zprávě. Z tradičního termínu na přelomu června a července akci přesunuli s ohledem na situaci související s vývojem pandemie koronaviru. Loni festival nahradila v termínu akce čtyřdenní přehlídka filmů v českých kinech napříč republikou. Zamýšlená podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila vůbec.

„Jsme přesvědčeni, že posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši diváci a návštěvníci zvyklí,“ uvedli dnes pořadatelé.

„Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace, tak aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě pro jeho hosty a návštěvníky. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření,“ uvedl prezident festivalu Jiří Bartoška.

Primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) přivítala, že pořadatelé stále s letošním ročníkem počítají. „Důležité je, že festival vůbec proběhne. Jestli ho posouvají z důvodu toho, že by v kinech mohlo být více osob, tak je to jen dobře. Nám to samozřejmě zasáhne do Karlovarského kulturního léta, ale zkusíme se s tím poprat, že kulturní léto posuneme o něco dopředu,“ řekla dnes Pfeffer Ferklová ČTK.

Financování festivalu

Vary v minulých letech přispívaly festivalu osmi miliony korun. Letos ale bude podpora nižší, jen čtyřmilionová. Je to i vzhledem k opatřením kvůli koronaviru a propadu v rozpočtu. Upozorňovali jsme na to pořadatele už na sklonku roku, že budeme moci letos uvolnit méně, řekla.

Festival dříve hospodařil s ročním rozpočtem asi 130 milionů korun. Při posledním řádném ročníku v roce 2019 ke státní dotaci 30 milionů z veřejných zdrojů dostal ještě po osmi milionech od kraje a města. Loni město dalo festivalu 2,5 milionu korun a kraj 1,5 milionu korun.

„Posun 55. ročníku neznamená dlouhodobou změnu termínu konání karlovarského festivalu a věříme, že 56. festivalový ročník proběhne již v tradičním čase, tedy od 1. do 9. července 2022,“ doplnil Bartoška.

Výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha dnes Radiožurnálu řekl, že velkou neznámou jsou diváci a hvězdy festivalu. „Když si představíme, že bychom zvali někoho sem do země, která je nejhorší na světě, co se týká covidu, tak sem nikdo nepojede. Doufám, že se situace změní a budeme moci v létě někoho aspoň z evropských významných hostů pozvat,“ řekl. Nikoho však zatím podle něj pořadatelé nepozvali.

Pandemie koronaviru poznamenala již plánování i konání loňského ročníku festivalu, který měl nést číslo 55. Pořadatelé připravili přehlídku Tady Vary, při níž se v červenci v 96 kinosálech po celém Česku promítlo 16 filmů, které zhlédlo téměř 37.000 diváků. Organizátoři chtěli ještě na podzim uspořádat mimořádný festival 541⁄2 MFF Karlovy Vary. Ten měl být překlenovací akcí mezi loňským a zamýšleným letošním ročníkem. Nakonec se kvůli další vlně pandemie ani tento neuskutečnil.

Koncem února festival oznámil vstup strategického investora, skupiny Rockaway Capital.

Zdroj: ČTK