25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Kdo bude ve sněmovně, jaká jména reprezentují strany, slepence či hnutí

kvlisty

REKLAMA

Už méně než sto dní bude trvat volební soutěžení o nejlepší myšlenky, které by mohly  u občanů této země v nadcházejícím volebním obdobím mít šanci se prosadit a realizovat.  Tradiční politické strany s dlouholetou a čitelnou strukturou, strany vzniklé krátce po listopadu 1989, nebo oligarchie moci jedinců připodobňující moderní totalitu východu, či snad strany podporující bolševické myšlení, nebo nepřevlečení komunisté. Nebude jednoduché vybrat to co bude nejlepší pro občany naší země. Všechny politické subjekty už mají  kandidátky schválené, lídři jsou nominováni a celý volební kolotoč se pomalu rozjíždí. Občané, kteří přijdou s platnými občankami k volbám, budou rozhodovat 20. a 21. října o nových poslancích budoucího parlamentu.

A bude skutečně z čeho vybírat?

Hnití ANO nemá ani lídra z Karlovarska, ale z Moravy

Lídrem kandidátky hnutí ANO je současný ministr Dan Ťok. Krajská předsedkyně ANO, která nedávno sesadila Martina Hurajčíka a hejtmanka. Jana Vildumetzová. si od ministra Ťoka slibuje intenzivní pomoc v řešení všech dopravních problémů regionu, především dostavbu dálnice D6, možná i proto, že za sliby dané občanům dluží na proplácení  poloviny ceny za dálniční známky už desítky milionů korun, které doposud lidem ani nezačala proplácet. Druhý je současný poslanec za ANO a bývalý člen ODS Roman Procházka,  trojkou je krajská zastupitelka za ANO Věra Procházková, Vildumetzová je také dlouholetá členka ODS je na kandidátce hnutí ANO až na čtvrté pozici.

Sociální demokraté vsadili na ženu

Lídrem je současná poslankyně  a letitá  členka ČSSD Markéta Wernerová, druhá je chebská zastupitelka Eva Horná, třetí je radní Michal Červenka z Rotavy. ,,Sociální demokracie v Karlovarském kraji má program rozvoje Karlovarského kraje, na kterém pracuje a nadále bude prosazovat na úrovni vlády České republiky,“ uvedla Markéta Wernerová. Jasná pravidla pro přísun zahraničních investic, podpora cestovního ruchu a neposlední řadě i další podpora v programu RESTART, který se již podařil vytvořit pro kraje znevýhodněné těžbou. To je plán, který může po volbách přinést prospěch našim občanům.

Komunisté prosazují Borku

I KSČM má svého lídra, současného poslance Jaroslava Borku, lídra kandidátky KSČM. „Jednoznačně jsme se za Jardu Borku postavili a nikdo z nás nevěří, že z jeho strany došlo k něčemu nezákonnému. Zatím nemám informaci o tom, že by mu bylo sděleno obvinění. Vzhledem k postoji a hodnocení situace krajským výborem schválil ústřední výbor kandidátku v předložené podobě,“ sdělil krajský předseda Josef Murčo. Druhá je zastupitelka kraje Eva Valjentová, trojkou bývalý poslanec Josef Hojda.Pozornost komunistů se upírá k podpoře cestovního ruchu a lázeňství, důležitou oblastí je také snaha o zamezení odlivu peněz z kraje a republiky generované těžbou lithia a doprovodných kovů.

TOP 09 má svou stranickou stálici

Lídrem je Petr Zahradníček, místostarosta Lokte a krajský zastupitel. TOP 09 chce hájit parlamentní demokracii a svobodu slova před nástupem oligarchů a komunistů k moci, až po ta lokální, jako je třeba ohrožení kvality života lidí a prostředí v souvislosti s chystanou těžbou lithia v Horním Slavkově, nebo nekompetentní rozhodování o platech sester v nemocnicích. Urychlení dostavby D6 považují kandidáti TOP 09 za samozřejmost. Kandidátku TOP 09 podporují také Klub angažovaných nestraníků  v podobě Stanislava Pochmana z Chodova, nebo Koruna Česká prostřednictvím archeologa Martina Váni z Chyše.

ODS vsadila na bývalého poslance

ODS slibuje lidem silný program, poctivou politiku, stabilní zemi a práci jako nejlepší sociální program. S těmito hesly jdou do voleb občanští demokraté s lídrem ODS do voleb je Janem Burešem, současným krajský radním pro zdravotnictví. Ten už si jednou post poslance parlamentu vyzkoušel a  následně neuspěl a nyní se o přízeň voličů pokouší znovu. Druhý na kandidátce je Jan Svoboda, bývalý starosta Chebu, a trojkou je Pavel Janus. Čtvrté místo obsadil Petr Bursík,  opoziční zastupitel z Karlových Varů.

Starostové a Lidovci sázejí na flexibilního primátora

Lídrem je primátor Karlových Varů Petr Kulhánek, z hnutí  KOA, který tentokrát získal nominaci za STAN, dvojkou je Oľga Haláková, krajská předsedkyně KDU-ČSL a trojkou je děkan  Miroslav Plevný z Kotkovi ALTERNATIVY s nominací za  STAN. První trojka kandidátky slepence STAN a KDU ČSL je pragmatickým kalkulem, jehož skladbu dříve reprezentovala i  dnes méně perspektivní TOP 09. Programové priority má vytvořené uskupení  praktikujících politiků pro parlamentní volby stručné.  Jedná se o vzdělávání, cestovní ruch, infrastrukturu ve strukturálně postiženém regionu.

Novici jsou Realisté

Lídrem Realistů  je Tomáš Ševčík. „Tomáše Ševčíka  navrhli a shodli se na jeho osobě velmi jednotně, je zkušeným podnikatelem, známou regionální osobností, která dokáže oslovit voliče Realistů. Další pořadí na kandidátce zatím Realisté  realisticky neprojednali. Osobnosti na prvních několika místech budou snad známy ještě před zákonným, srpnovým termínem  pro odevzdání kompletních kandidátek.

Piráti chtějí také do sněmovny svého člověka 

Do letošních sněmovních voleb povede Piráty mariánskolázeňský starosta Petr Třešňák, druhou je Barbora Hradečná a trojkou Jindřich Čermák, čtvrté místo obsadil krajský radní Josef Janů. Piráti jsou těsně před vstupem do Sněmovny, ale mohou ještě překvapit.

Pestrý je výběr nečitelných přeběhlíků, politických turistů nejen z našeho kraje, ale osobnosti stabilně reprezentující  dlouhodobě své názory a postoje jsou škálou a pestrostí, kterou lze nalézt.

,,Psi štěkají, karavana kráčí dál.“

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.