Když není kozel zahradníkem

REKLAMA

Děti se v řeči setkávají s řadou metafor a přirovnání, jejichž význam a původ je někdy zjevný, někdy skrytý. Proč se říká ustrašený jako zajíc, tichý jako myš, šťastný jako blecha? Proč neudělat kozla zahradníkem? Nejen prvňáčci najdou odpověď v krátkých pohádkových příbězích.

Kopanců, nepravostí a dokonce i mnoha lumpáren se mnohou dopouštět ti, kteří mají na své straně soukromá média, která z principu těží za práci primárně zisk, aby zajistila svou existenci. Kde je hranice mezi pravdou za peníze a skutečným zpravodajstvím se dnes stírá. V pohádkách zvítězí vždy dobro nad zlem, ale v životě lidí, to může být příběh na dlouhé roky.

Obdobně je to s pravdou od politiků, kteří naslibovali tolik, že by to jeden neunesl.

„A co říká malá práskačka o městské pokladně v Karlových Varech, po rozkulhané a láskyplné péči, které trvala celých osm let.“V politické pohádce dlouho vítězí lháři, podvodníci a ničemové, kteří naslibují lidem vše, co jim na očích uvidí, ale jen před volbami. Pak už Mařenka může čekat na to, co jim vlk převlečený za hodnou babičku, za hlasitého mlaskání sežere a bude se přitom tvářit, jako by měl hubu umaštěnou od vyjetého oleje, když prý opravoval jejich koloťuk, který mu zapůjčili na čtyři roky.

Každé čtyři roky nové  a lákavější sliby, ale zámek je stále více vybydlený a tam, kde kdysi byla plná pokladnice zlaťáků je plná výkalů od bezdomovců a lidí propadajících se do stále větší chudoby. To jsou skutečné výsledky „odborníka na slovo vzatého“.

A co pan Baron?

Z jedné vyjedené spíže se hbitě přesunul do druhé a navíc ještě  větší, aby se blbí diváci mohli koukat na ještě blbější divadélko za vřískotu komediantů a mlaskajících kamarádů, pokulhávajících okolo supí hostiny.

„Náš kozel nekrade, jen je moc hladový a všechno hned do mrtě prožere.“

Slibujeme, že příště přivedeme „oslíčka otřes se“ a  „ubrousku prostři se“ Všichni budou mít radost, až se jim budou dělat boule za ušima. A Vám ostatním se budou také dělat boule, nad  vyvalenými bulvami.

Tak už brzy o rozkulhaném kraji.


Obrázky v tomto satirickém úryvku jsou ilustrativní.