Senátoři jednají o pandemickém zákonu, Válek při jejich proslovech hraje karty

REKLAMA

KOMENTÁŘ KVL

To je nejspíš ta nová politická kultura “pětislepence” s programem jako z pohádky, kde pejsek s kočičkou dali do dortu takové nesmysly, že by to ani prase nesežralo, ale český “švejkovolič” to spolkl i s navijákem.


Spornou vládní novelu pandemického zákona má na programu dnešní schůze Senátu. Předloha rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a umožní posílat lidi do karantény či izolace prostřednictvím SMS. Návrh Adély Šípové (Piráti) na zavedení místní příslušnosti exekutorů podle krajů Senát odložil.

Na začátku jednání vystoupil v Senátu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Prodloužení pandemického zákona je podle něj nutné kvůli některým opatřením v březnu a užitečné kvůli možnému návratu epidemie po létě.

„Pokud nebude pandemický zákon, abych mohl chránit seniory, bude muset vláda vyhlásit nouzový stav,“ řekl Válek.

Odpůrci novely z řad senátorů ale oponují tím, že vláda může pouze požádat o prodloužení platnosti stávajícího zákona, bez dalších změn. „Lze stihnout prodloužení současného zákona v prodlouženém znění do konce února. Nelze v lednu předkládat podle legislativní nouze novelu kvůli něčemu, co má nastat za tři čtvrtě roku,“ upozornil ministra senátor Michael Canov.

Prodloužení platnosti pandemického zákona je podle Válka nutné k tomu, aby mohla dál platit opatření v domovech pro seniory a v lůžkových zdravotnických zařízeních, a to alespoň v první týden či dva v březnu. Současná verze pandemického zákona přestane platit na konci února.

Senátor Jan Horník (STAN) během projevu upozornil na to, že zatímco senátoři hovoří od řečnického pultíku, ministr Válek hraje karty.

zdroj:seznamzpravy.cz