Kraj chce Císařské lázně opravit co nejdříve

REKLAMA

Kraj nehodlá čekat na požadavky města Karlovy Vary až si dodělá projekt města na koncertní sál pro svoje symfoniky. Zástupci města a kraje se shodli, že jakýkoli sál z projektové dokumentace celé obnovy úplně vyjmou.

„Projektovou dokumentaci přepracujeme do tří měsíců. Atrium ale opravíme v podobě, jakou má dnes. Město Karlovy Vary si na své náklady nechá vypracovat projektovou dokumentaci koncertního sálu. Pokud přinese kladné stanovisko památkové péče, finanční prostředky na vybudování sálu a bude se polovinou nákladů podílet na provozu, kraj je připravený tento projekt v Císařských lázních uskutečnit,“ prohlásila hejtmanka Jana Vildumetzová.

„S krajem jsme nalezli společnou řeč a domluvili se, že co nejdříve začne oprava bezproblémové části budovy. Tedy reprezentativních prostor a pláště objektu. V mezidobí rekonstrukce doprojektujeme koncertní sál a projednáme jej se zástupci památkové péče,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Karlovy Vary podle odhadů zaplatí do 150 milionů korun. Rekonstrukce Císařských lázní by podle stávajícího projektu měla stát okolo 550 milionů a dalších 250 milionů přislíbená dotace od státu.

Kraj se nyní připravuje, že zruší první kolo výběrového řízení, které podle hejtmanky nebylo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Novou soutěž  kraj vyhlásí až bude mít novou projektovou dokumentaci a pokud se nikdo neodvolá, kompletní obnova by mohla začít ještě v letošním roce. Drobné opravy ale plánuje kraj ještě dříve.

„S pracemi začneme ihned po skončení mezinárodního filmového festivalu. Půjde o věci, které jsou v havarijním stavu,“ uvedla hejtmanka.

Projekt koncertního sálu pro symfonický orchestr by měl být podle odhadů hotový zhruba do roka. „Pokud ale budou zaznívat výrazné výhrady ze strany památkové péče, může to trvat i déle,“ řekl Petr Kulhánek.

Sál pro Karlovarský symfonický orchestr se tak opět odsouvá do kanceláří úředníků, kteří v současné době vidí bezpočet překážek, které spočívají v památkové ochraně historicky cenných prvků, jako jsou například koupelny. Pokud město nepřesvědčí památkáře, bude kraj postupovat v rekonstrukci podle stávajícího projektu, který zatím s koncertním sálem nepočítá.

Po mnoha létech se kraj snaží závazek v podobě záchrany národní památky dotáhnout k realizaci.