Křiklouni už dnes mlčí, bazén má také problémy s podložím

REKLAMA

Po krátké době se potvrdilo, že venkovní bazén bude muset být založen jinak než bylo naprojektováno a již za vlády Petra Kulhánka (KOA) naplánováno.  KOA mimo jiné do dnes prosoudila městu milióny korun, kdy nebrala ohledy na geologickou poruchu, která byla řešena založením na pilotech, což kritizovala společně se žlutými tričky (hnutí O co jim jde?!) a tak získala nečestným způsobem vítězství ve volbách.

A co míčová hala? Stojí také na pilotech, a co venkovní bazén?

„Bude muset být zvolen nový způsob založení stavby, tedy místo železobetonových pruhů železobetonovou desku,” vysvětlil mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary Kopál. Ale i tento způsob bude muset podle něj posoudit opět statik. Podloží je prý velmi nestabilní. Výsledky by měli být k dispozici snad příští týden.

Náměstek Čestmír Bruštík (ANO) nyní řeší i to, zda se při vyhodnocení stability podloží pro původní projekt nestala chyba a kdo by tak nesl zodpovědnost za zvýšené náklady. Vždyť zkušenosti z okolních staveb musí jednoznačně vypovídat o geologické situaci v dané lokalitě.

Na důkladný průzkum, který pravděpodobně nebyl předem proveden upozornil předseda kontrolního výboru města Michal Riško (ČSSD).O geologické chybě, která provázela výstavbu KV Arény hovoří ve smyslu, že investor, tedy město pod vedením primátora Kulhánka (KOA) mělo na totožném území vše logicky předvídat a lépe se vybavit alternativními možnostmi založení již při samé přípravě investice z evropských peněz. ,,Za tímto účelem mohla být předem vyřešena reserva v rozpočtu na alternativní založení venkovního bazénu, u tohoto projektu byli stejní úředníci jako u stavby KV Aréna a míčová hala. Ta stojí také na pilotech, ale tu již prosazuje  KOA v čele s  primátorem Petrem Kulhánkem, tak si snad sama na sebe nepodá žalobu, jak tomu bylo v případě KV Arény. V Každém případě rozhodování na poslední chvíli není to nejlepší,” dodal Michal Riško.

Venkovní bazén by měl začít sloužit veřejnosti začátkem letošního července. I přesto by se podle města dalo stihnout ukončení stavby do konce června, aby mohl primátor Kulhánek nasbírat další politické body za projekty, na jejichž přípravě se však nikdy nepodílel, naopak je aktivně kritizoval.

Pětadvaceti metrová atrakce přijde občany Karlových Varů na 15 procent z 22,6 milionu, zbylých 85 procent by mělo být čerpáno z dotace ROP Severozápad, který Kulhánek kritizoval i jako krajský zastupitel a dnes bude stříhat úspěšně pásku. Za čtyři roky vlády KOA prý není připraven žádný dodělaný  projekt, na který by město Karlovy Vary mohlo čerpat evropské dotace.

Dalších zhruba 3,5 milionu by měly být náklady spojené s dovybavením 25 metrového bazénku.

Nejlepší připravenost evropských projektů má údajně Chebsko, následuje Sokolovsko. A Karlovy Vary?…