25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Letiště hlásí méně cestujících

KVListy

REKLAMA
Počet odbavených cestujících na letišti v Karlových Varech v loňském roce poklesl. To způsobil pokračující nižší zájem o návštěvu regionu ze strany ruské klientely a nabídka letenek za výrazně nižší ceny na linkách z Moskvy a Petrohradu do Prahy. Rok 2017 by však měl představovat zásadní zlom v dosavadním vývoji, jelikož se podařilo dohodnout vznik dvou nových linek z Düsseldorfu a Tel Avivu.

Letiště Karlovy Vary odbavilo v roce 2016 přibližně 23 tisíc cestujících, oproti předcházejícímu roku se jedná o úbytek o 41,5 %. V důsledku nižší poptávky ruské klientely po cestách do karlovarského regionu došlo k ukončení provozu linky z Petrohradu a ke snížení frekvencí na lince z Moskvy. Nejvíce se však na poklesu podepsal přesun významného počtu cestujících na spojení z Moskvy do Prahy, kteří následně pro cestu do regionu využívají pozemní dopravu.

Podle ředitele karlovarského letiště Václava Černého jde jednoznačně o důsledek částečné liberalizace leteckého trhu mezi Moskvou a Prahou, ke kterému došlo již v roce 2015. „Na uvedené lince letecké společnosti nabízejí až o polovinu nižší ceny, než na přímém spojení do Karlových Varů. Ukazuje se, že tak vzniklo nevyvážené tržní prostředí, protože letenky na linkách do Karlových Varů, provozovaných jediným dopravcem, jsou udržovány na mnohem vyšší úrovni. Tento fakt poté negativně ovlivňuje zájem cestujících o využití přímých letů. Bohužel ruská strana zatím nenavrhla uvolnění omezení pro dopravu na česká regionální letiště. Ani se neuskutečnila jednání k vyhodnocení dopadů změn provedených v mezivládní letecké dohodě, plánovaná na konec roku 2016, kde na tuto situaci chtěli zástupci letiště upozornit,“ uvedl.

Na poklesu přepravních výkonů se dále podílelo i zrušení tradičního letního charterového spojení do turecké Antalye. Hlavním důvodem bylo zhoršení bezpečností situace v Turecku a s tím související menší poptávka. „Cestovní kanceláře, které si letní charterové lety objednávají, však občanům kraje nenabídly žádnou alternativní destinaci, kam by bylo možné z Karlových Varů přes léto létat. Letiště bude ale i nadále usilovat o obnovení letů ruských leteckých společností z Moskvy a Petrohradu, protože zdejší turisté jsou stále velmi významnou součástí návštěvníků regionu a z aktuálních statistických dat vyplývá, že počty hostů z Ruska začaly po několika letech propadu opět narůstat,“ uvedl mluvčí letiště Radek Zábranský.

„Objem provozu a pokles počtu cestujících se samozřejmě odrazí i v ekonomických výsledcích společnosti Letiště Karlovy Vary s.r.o., za rok 2016. Společnost ale ztrátové hospodaření očekávala a byla na něj připravena. Přesná čísla budou k dispozici po uzavření účetnictví za loňský rok v průběhu několika týdnů,“ uvedl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Martin Hurajčík. Rok 2017 by však měl zvrátit negativní vývoj díky zavedení pravidelné linky z Düsseldorfu, jejíž provoz bude zahájen od 26. března, a letní charterové linky z Tel Avivu, která bude létat od 13. června. V jednání je i nadále sezónní letecké spojení s Taškentem.
zdroj:kr-karlovarsky.cz
Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.