Michal David 8.5.2015 Brooklyn Karlovy Vary 22:00 h.

REKLAMA

Studoval na pražské hudební konzervatoři a v roce 1976 založil jazzové kvarteto „Čtyři“ a získal ocenění „Hudebník roku“ na Pražských hudebních dnech. Připojil se ke skupině Kroky Františka Janečka,[6][7] kde hrál a zpíval s Janou Kratochvílovou[zdroj?]. Na hudebním festivalu Intertalent zvítězil s písní Nenapovídej a stal se novým popovým idolem[zdroj?]. První sólové album vydává v roce 1980 a jeho hudba zní ve filmech Vítr v kapse, Láska z pasáže, Discopříběh 1 a 2.

Pro svou úspěšnou kariéru v osmdesátých letech (jako zpěvák skupiny Kroky Františka Janečka) a prorežimní práci (autor písněPoupata, která se stala symbolem Spartakiády 1985) byl veřejností v devadesátých letech vnímán převážně negativně jakožto exponent minulého režimu a odchází spolu s dalšími umělci (např. Helena Vondráčková) do ústraní. Komponuje pro další umělce, věnuje se muzikálové tvorbě. V dubnu 1995 založil se svou ženou společnost D. D. records, s. r. o. Marcela Davidová v květnu 2001 svůj poloviční podíl prodala Oldřichu Lichtenbergovi, současně došlo ke změně názvu společnosti na Cleopatra Musical, s. r. o.

Když v roce 1998 čeští hokejisté v Naganu uvedli, že skladby Michala Davida byly jejich motivační oporou v šatně, využil vlnu popularity, složil pro ně píseň Správnej tým a vrátil se do veřejného a hudebního života.[9] Jeho píseň Dlouhá noc složená pro Helenu Vondráčkovou se stala v roce 2001 hitem, který ji podle Michala Davida tzv. „nakopl“.

Koncertuje, vystupuje na diskotékách, věnuje se tvorbě muzikálů a komponování pro další umělce. Při politických setkáních podporuje ODS i ČSSD. Sám se k tomu vyjadřuje tak, že je nezávislý a zpívá pro toho, kdo mu zaplatí. V lednu 2004 se stal členem správní rady Nadačního fondu Diamant dětem, který založila Šárka Grossová.

Celkem vydal 16 sólových alb. Jeho písně se objevily například i v horroru Hostel.

Michal David je ženatý s bývalou tenistkou Marcelou, rozenou Skuherskou (* 1961). Má dvě děti, dceru Kláru (* 1989) a s jednou ze svých fanynek nemanželského syna Petra (* 1982). Mladší dcera Michaela (1990–2000) zemřela na leukemii. Michal David žije v pražské městské části Křeslice, v domě má vlastní malé nahrávací studio.