30. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Na ZŠ Komenského se rozpadá učitelský sbor, školní rok je za dveřmi

Preňková Karlovarské listy

REKLAMA

Pedagogický sbor v rozkladu, to je další smutný výsledek rozbrojů na Základní škole Komenského, v níž spor se současnou ředitelkou Preňkovou. který části učitelům znepříjemňoval život tak dlouho, že odešli a další svůj odchod nevylučují.

Podíl na celém případu nemají jen rozhádaní učitelé, ale i liknavý přístup náměstka Klsáka a primátora Kulhánka (oba KOA), protože celou věc řeší již od poloviny prosince minulého roku a do dnes bohužel bez valného výsledku. Ale Školský zákon taxativně hovoří o tom, jaké jsou důvody odvolání ředitelky a ty zatím zcela jednoznačně splněny nebyly.

Však stávková pohotovost, která přerostla na konci školního roku v jednodenní stávku většiny učitelů školy pokračuje a za chvíli je za dveřmi nový školní rok a napětí opět roste.  

Primátor Kulhánek vydal teprve od července pokyn k prověření hospodaření školy odboru vnitřního auditu a kontroly, a to dva roky zpět. Výsledky hloubkového auditu bude vedení města znát asi už příští týden. Na škole prováděla opětovnou kontrolu i Česká školní inspekce a podle Klsáka majícího školství ve své gesci, zjistila další pochybení ředitelky. Chyby byly i ve školním řádu, za ty je odpovědná právě ředitelka a proto rada schválila na návrh Klsáka znovu odebrání osobní ohodnocení, tentokrát kompletně celého.

Dalším faktem je, že na škole nyní chybí asi šest učitelů. Rada Preňkové uložila, že do 25. srpna musí zajistit školní výuku pro nový školní rok, protože dostatek pedagogů je pro chod školy zásadní.

Preňková tak vyhlásila další výběrové řízení, ale nyní už je pověst školy velmi poškozena. Napjatou atmosféru na ZŠ Komenského dokládá i výběr jejího napočítaného v pořadí dalšího zástupce ředitele, kterých ředitelka už mnoho za svého působení ve funkci vyměnila. Podle slov Klsáka si ředitelka vybrala nového zástupce až  z Lanškrouna, to hovoří asi za vše.

Nemáme v Karlových Varech dost kvalifikovaných pedagogů?

Do školy má nastoupit 71 prvňáčků, celkem do třech tříd. Jejich první školní den ale s vychovatelkami, na místo kantorů asi není nic dobrého ani pro děti, ani pro rodiče.  Zrovna příjemná informace to nebude už jen proto, že jejich děti povede od prvňáčků nekvalifikovaný personál. Všechny další podklady a stížnosti obou protistran prý obdrží znovu zastupitelé, ti o dalším osudu školy budou muset znovu jednat 6. září, pokud situace nebude stále vyřešena.

Na posledním zastupitelstvu chtěl ,,Rebelant a potížista“ zastupitel Kotek už hlavu náměstka Klsáka, toho ale zastupitelstvo podrželo a návrh na jeho odvolání neprošel.

Vzhledem k vývoji celé kauzy je zřejmé, že ředitelka Preňková svou manažerskou úlohu asi nezvládla a v tuto chvíli už Klsák čeká na výsledek kontroly, kterou nařídil sice teprve po půl roce Kulhánek, aby dnes mohli celou věc opět vyhodnotit.

Další rozhodnutí v nekonečném a dramatickém příběhu ředitelky s dlouhodobě se rozpadajícím učitelským sborem, nadprůměrnou fluktuací pedagogů a nezvyklým počtem stížností rodičů na nepřesvědčivě odpovězené otázky v hospodaření školy s veřejnými penězi a stále se tvářící ředitelky, jakoby se vlastně vůbec nic nestalo si bude muset veřejnost ještě počkat i přes to, že nový školní rok už bude za chvíli pomalu klepat  na dveře

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.