14. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Politici chtějí omezit svobodu podnikání

KVListy

REKLAMA

Chování hostů nočních podniků na veřejném prostranství jsou to, co orgány veřejné moci nejsou schopny zajistit. Někteří hosté po odchodu z nočního podniku svým bujarým chováním po dva a dvacáté hodině ruší noční klid, který má na starost Policie ČR, Městská politici a další orgány státní moci. Ti ale evidentně neumí situaci na veřejném prostranství řešit a tak vznikají petice nespokojených občanů, které noční hluk na ulicích ruší.

Podniky jsou často kontrolovány a musely zajistit mnoho drahých opatření, která zajišťují, aby hlukem neobtěžovaly své okolí. Ale veřejná prostranství už podnikatelé na starosti nemají, za to si ze svých daní platí  armádu politiků, strážníků, policistů a dalších úředníků, kteří dnes usilovně pracují na tom, aby jejich, už tak nahnuté živobytí koronavirovou pandemií nad rámec platných zákonů dál omezili.

Podle zkušeností  Městské policie stížností v poslední době rušení nočního klidu ubylo, ale problém jako takový přetrvává.

Armáda politiků s úředníky v zádech, to bude mít asi dost těžké, protože Listina základních práv a svobod každému zaručuje v článku 26 právo na svobodnou volbu povolání a přípravu k němu, jakož i právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost. Obecně platí, že omezovat práva českých občanů je možné jen v odůvodněných případech a nezbytném rozsahu jen zákonem a nikoliv vyhláškou, kterou si politici v Karlových Varech chtějí zákon vzít do vlastních rukou.

Karlovarští podnikatelé zvažují, že se proti armádě politiků, kterou si platí ze svých daní budou bránit právní cestou, ale v současné době zatím politici ještě nedospěli do fáze, kdy by jim přistál na stole písemný materiál budoucí vyhlášky, která by měla občany v rozporu s ústavou omezit jejich hospodářská, sociální a kulturní práva.

Z leva trestně stíhaný (ROP Severozápad) bývalý karlovarský politik Hybner společně s politiky z hnutí ANO Ferklová, Trtek a zastupitelkou za KARLOVARÁKY Zakreničnou, jsou starými známými, kteří i dnes jednají za zavřenými dveřmi na karlovarském Magistrátu.

Primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) veřejně uvedla, že k omezení jistě dojde, zatím ale nedokáže říct na jakou hodinu bude nově městskými politiky stanovena zavírací doba.

První náměstek primátorky Tomáš Trtek (ANO), počítá s případným soudním sporem s podnikateli.

Kromě této vyhlášky ovšem si musí politici upravit vyhlášku o nočním klidu, která byla doposud v rozporu se zákonem. Ministerstvo vnitra upozornilo úřad, že na úrovni radnice nelze upravovat dobu, kdy noční klid platí. Podle zákona je to mezi 22. a 6. hodinou, zatím co v Karlových Varech si politici schválili protizákonnou vyhlášku, která připouštěla v noci ze soboty na neděli jako mezní hodinu půlnoc a tak se do ulic přesunul hluk o další dvě hodiny navíc.

Politici možná tím, že opíší vyhlášky z jiných měst, tak možná změní v přesně vymezených místech města noční podniky na soukromé kluby, kam už budou chodit jen členové těchto klubů a nebudou podléhat bezzubé buzeraci, připomínají totalitní praktiky minulého režimu.


Zajímavou otázkou se zabývala redakce, kterou položil turista z Ostravy.

„Kdyby politici zavřeli noční život na ulici Stodolní, asi by to bylo jejich poslední rozhodnutí“


 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.