13. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Nejsou hosté, na kolonádádě se honí jen vítr

karlovarské listy

REKLAMA

Nezaměstnaných bylo v listopadu v Karlovarském kraji okolo osmi procent. V říjnu činil podíl  o desetinu procentního bodu nižší. To znamená, že se už asi trend zastavil a pokles nezaměstnaných, který trval začal klesat. Podle zkušeností z minulých lze očekávat, že opakovaně v zimních měsících bude počet hledajících práci spíše přibývat. Skutečnost je, že se počet hlášených volných míst v regionu  za poslední dva měsíce snížil.

A dnes smutné a opuštěné kolonády jsou živým důkazem toho, že velmi slabá lázeňská sezona  již dávno skončila. Ještě minulý rok přes zimu navštívilo Karlovy Vary sice méně  turistů, než v předchozích sezónách, ale letos se hlásí naplněnost maximálně do dvaceti procent.

Turisté a lázeňští hosté z Ruska již dlouhodobě postupně mizí. Maximální možná podpora mezinárodního letiště v Karlových Varech, Karlovarským krajem už nestačí a město Karlovy Vary řeší investice do hokeje, divadla, symfonického orchestru, volejbalu a dalších projektů, které neslibují vznik nových pracovních míst, aby se zmírnil odliv mladých lidí z našeho města. To co ještě  lidi v Karlových Varech živí, to jest zejména turistický ruch a něj navázané zejména služby, zvláštní zřetel  a strategii do budoucna našich pánů radních moc nemá. Primátor Kulhánek čtyři roky aktivně řeší strategii turistického ruchu a lázeňství, ale slova už dnes nestačí, mít plány je málo, podstatné jsou výsledky a ty se jaksi stále nedostavují. Cestovní ruch v Karlových Varech rok od roku ztrácí glanc. Zájem o Vary je menší a menší. Infocentrum pracuje, výsledky jsou minimální i přes to, že dnes již zaměstnává okolo 14 lidí, kteří pro město pracují pro do roztrhání těla. Otázka je, jaké mají vlastně zadání.

Proslulé lázeňské město již přišlo o deset tisíc obyvatel, kteří již nikdy Kulhánkovu administrativu volit nebudou, protože se jednoduše z Karlových Varů už nadobro odstěhovali. Bohužel demografická křivka i přes sliby politiků z transparentních hnutí Petra, Tomáše i Andreje stále neúprosně klesá. Pokud to bude tímto tempem pokračovat, lze očekávat, že si zde budou pánové vládnout za čas jen sobě a svým věrným voličům, kterých je také stále méně. Smutným faktem a důkazem toho je  nejnižší volební účast v okrese, možná i v kraji v letošních komunálních volbách.

Naplněnost dotazovaných hotelů v Karlových Varech stále klesá, stejně jako tržby orientované na cestovní ruch. Mnoho zaměstnanců  z Kalových Varů se bojí o práci, protože podnikatelé stále častěji zajišťují chod provozoven sami a oni mají neplacené volno. ,, Z toho se moc  nenajíme,“ říká jedna z mnoha prodavaček pracujících v obchodě v lázeňském území města.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.