22. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Neplatí dohody, zastupitelé řešili kam jít

archiv Karlovarské listy

REKLAMA

Hejtmanka Vildumetzová (ANO) porušila dlouholeté, již zvykové pravidlo.  Zastupitelstva kraje se konala tradičně ve čtvrtek, města o obce toto respektovala a zvolila si jiný termín. Například krajské město Karlovy Vary zvolilo úterky, aby termíny nekolidovaly i v dobách, kdy si kraj z městem moc nenotovaly se toto nepsané pravidlo vždy ctilo.

Politici budou schvalovat rozpočty, to je nejdůležitější dokument Karlovarského kraje i Karlových Varů. U schvalování rozpočtu by neměl chybět nikdo z nich.

„Nová krajská rada se začala  zabývat změnami v krajském rozpočtu, protože schodek 1, 1 miliardy korun, jak jej stanovilo bývalé vedení kraje, je nepřijatelný. Od rána do večera pracujeme během těchto 14 dnů na sestavení rozpočtu nového,“ vysvětlila Vildumetzová.

,,Však čtvrtek nebo úterý je rozdíl jen dvou dnů a když má hejtmanka tolik práce, spíš by mohl vyhovovat termín čtvrteční než úterní,“ uvedl jeden z opozičních zastupitelů.

Hejtmanka dodala, že je třeba si uvědomit, že jde o pětimiliardový rozpočet, což je obrovská zodpovědnost. „Mezitím zasedal i finanční výbor, abychom mohli návrh schválit v radě kraje a stihli nejzazší možný termín zastupitelstva 20. prosince. V této souvislosti jsem mluvila s primátorem Karlových Varů Petrem Kulhánkem a vysvětlila jsem mu, že jde o výjimečnou situaci, kdy vzniká úplně nový návrh rozpočtu, kdežto město na něm mohlo pracovat během celého roku. Zároveň jsem deklarovala, že nadále už budeme držet čtvrtky pro konání dalších jednání krajského zastupitelstva, aby se neopakovala situace, že se termíny krajského a zastupitelstva města budou krýt,“ doplnila hejtmanka Vildumetzová.

Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek považuje souběh termínů obou zastupitelstev za řešení nejen nešťastné, ale také nekolegiální. „Já rozumím tomu, že rozpočet musí po určitou dobu viset na úřední desce, proto nemůže být termín krajského zastupitelstva dříve, ale zasedání se mohlo konat ve čtvrtek 22. prosince, tedy o dva dny déle. V tom případě by tak mohli být při schvalování krajského rozpočtu přítomni všichni krajští zastupitelé,“ uvedl. On sám nemá na výběr. „Já vedu karlovarské zastupitelstvo, kde městský rozpočet schvalujeme také. A nemohu to jen tak odpískat, to zkrátka nejde,“ zdůraznil pro Denik primátor.

Na krajském úřadu ale vědí své. Někteří politici řídící kraj jako firmu si už zařídili dovolenou a mnoho z nich po 20.12.2016 na úřadě nebude.

Inu i ten kdo chvilku řídí kraj jako firmu si po dobře odvedené práci pro občany, voliče musí řádně na svátky odpočinout.  

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.