22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Město zaplatí v novém roce třičtvrtě milionovou pokutu

KVListy

REKLAMA

Karlovy Vary – Pokutu v celkové výši 734 000 korun musí zaplatit město Karlovy Vary za nesprávné právní jednání v souvislosti s provozováním loterií ve městě.

„Jedinou možností je správní žaloba. Zda ji případně město podá, o tom se bude rozhodovat až budeme mít odborné stanovisko našich právníků,“ uvedla náměstkyně Hana Zemanová (hnutí Karlovaráci).

Pokuta je splatná už do 2. ledna. Rada města se musela ještě před koncem roku sejít i kvůli pokutě a schválit rozpočtové opatření, aby mohlo být vše uhrazeno.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl rozklad statutárního města Karlovy Vary v plném rozsahu.

Město Karlovy Vary se dopustilo porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže tím, že svými obecně závaznými vyhláškami z let 2013 a 2015 neprovedlo výběr adresních míst na základě objektivních, nediskriminačních a předem známých kritérií. Adresy kde se smělo hrát vybírala komise složená z politiků a více než odborně pracovala spíš na své mediální prezentaci s tím, že v první řadě hlasitě do médií sdělovala jak úspěšně řeší hazard v Karlových Varech. S právním stavem věcí si tehdejší politici asi hlavu moc nelámali.

V tomto období měl ekonomickou a právní gesci na starost bývalý primátor a dnešní opoziční zastupitel Petr Kulhánek z hnutí Karlovarská občanská alternativa (KOA).

Zaplacení pokuty bylo před volbami napadeno rozkladem

Po té, co  ÚOHS  vydal své rozhodnutí o zaplacení  734 tisíc korun, aparát řízený tehdy ještě Kulhánkem pracoval na rozkladu, ale už v té době muselo být jasné to, že město pokuta nemine a vše bude muset být řádně uhrazeno.

Placení tak vysoké pokuty krátce před komunálními volbami  je velice nepříjemné pro politiky, kteří svou kampaní slibují voličům vše co jim na očích vidí a Kulhánek jako bývalý novinář musel věděl moc dobře co by celá věc mohla způsobit chvíli před volbami.

Podáním rozkladu se sice  jen konečný verdikt posunul, ale až za období konání komunálních voleb a tak se nikde o pokutě moc nemluvilo. 

Dnes je každému jasné, že placení téměř tři a čtvrt milionové pokuty těsně před volbami by se určitě politikovi Kulhánkovi nelíbilo a už vůbec ne jeho důvěřivým a dlouhodobě masírovaným voličům. To zdali byl rozklad podán účelově z důvodu komunálních voleb je dnes pouhá spekulace, ale proto aby se Kulhánek udržel v politice už v minulosti udělal mnoho věcí, které by nikomu na cti nepřidaly.

Teprve od roku 2016 na žádost jednoho z náměstků je při jednání rady města přítomen právník města. Do té doby na radách města vysedávali jen tiskový mluvčí. 

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.