Ostrov – výstava Betlémů

REKLAMA

V novém roce 2024 se sešlo dne 18. ledna třináct turistek popoledni na horním nádraží, aby se zajely podívat do Ostrova na výstavu Betlémů. Tato výstava se koná v kostele Zvěstování Panny Marie. Zakoupily si jízdenky a nastoupily do vlaku. Vlak se s nimi rozjel před půl jednou. Z vlaku byl nádherný pohled na zasněžené lesy a hory. Na stanici v Ostrově nad Ohří vystoupily a vydaly se směr k ostrovskému zámečku. Celou cestu jim sněžilo.

V zámečku můžete vidět historické hodiny. Výrobce těchto hodin je neznámý. Tyto hodiny mají oscilátor kyvadlový, dodávají impulsy Grahamovým kotvovým krokem s poháněným závažím. V roce 2013 až 2014 byly tyto hodiny odborně rozebrány a poté restaurovány Ing. Alenou Kavkovou.

Je tu výstava ostrovského porcelánu Pfeiffer – Löwenstein. V roce 1928 získala ocenění na výstavě umění v Paříži za tvar dekorativního Calais. Porcelán nese značku PULS. V roce 1945 byla porcelánka znárodněna a o tři roky později výroba zastavena. Porcelán městu Ostrov věnoval Spolek přátel Ostrova.

Po zhlédnutí této malé krásné výstavy se odebraly přes zámecký park kolem ostrovského Letohrádku. Z dřívější dřevěné stavby vyrostla nádherná budova. Nechal ji postavit v letech 1673–1683 majitel panství Julius František, vévoda Sasko – Lauemburský. Tuto budovu navrhl  pražský stavitel Abraham Leuthner.

Turistky se u této budovy vyfotily a pokračovaly dál ke kostelu Zvěstování Panny Marie, kde můžete vidět nádhernou výstavu Betlémů. Určitě to stojí za to se tam jít podívat a prohlédnout si nejrůznější zpracování Betlému. Je tu hodně výrobků k vidění.

V horním patře si můžete prohlédnout i výstavu fotografií zaniklých kostelů. Například Víska – kostel sv. Petra a Pavla, Tureč – kostel sv. Jiří, Toužim – hřbitovní kostel sv. Martina a další. Po nádherné prohlídce se odebraly na Staré město a zašly si na poslední tečku dne na kafíčko do nádherné cukrárny Jakoby. Po odpočinku se vydaly na autobusovou zastávku Zámek a odjely směr Karlovy Vary. Byla to pěkná, a hlavně zajímavá a poučná vycházka.