22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Přednáška v oboře Hájek

REKLAMA

Dne 25. dubna 2024 v ranních hodinách, kdy bylo chladné počasí, se sešlo ve čtvrt na deset na dolním nádraží v Karlových Varech dvanáct turistek. V půl desáté přijel autobus. Turistky nastoupily a řidič vyjel směr Hájek. Vedoucí turistiky paní Eva měla předem domluvenou přednášku s myslivcem. Na to se turistky těšily. U tržnice a v Dalovicích na zastávce přistoupily další turistky. Dohromady jich bylo čtrnáct.

V Hájku autobus zastavil, kde děvčata vystoupila a vydala se k obecnímu úřadu. Od obecního úřadu se vydaly k oboře, kde na ně čekala mladá adjunktka a začínající lesní pedagožka Lenka Popovičová. Přivítala je ve státní oboře.

Tato obora byla vystavěna v roce 1969. Letos má padesát pět let a založil ji pan Sedláček. Rozlohu má čtyři sta hektarů, z toho osm hektarů vodních ploch. Obvod plotu kolem dokola je dvanáct tisíc devět set metrů. Obora má tři části. Část prasečí – do té není přístup, je to nebezpečné. U hlavní brány je dančí, kde mají sto padesát kusů a u altánku jsou mufloní, kde jich je též sto padesát.  Musíte mít štěstí, abyste je viděli. Cesta vede naučnou stezkou až k altánku. Do padesáti hektarů je to farmový chov a nad padesát hektarů je to obora. V oboře se dá střílet se zbraní. Na farmovém chovu ne, tam jdou zvířata na jatka.

Jsou zde rozmístěny posedy pro myslivce, když si přijedou i ze zahraničí ulovit daňky, hlavně získání trofeje-paroží.

Slečna Lenka vyprávěla o parohách, kdy je shazují a jaký je rozdíl mezi rohy a parohy. Mufloni mají rohy, ty neshazují. Daňkové a jeleni mají parohy, které jsou z kosti a každý rok je shazují. Byla to krásná zajímavá přednáška. Po přednášce se s nimi mladá myslivkyně Lenka vyfotila a předala jim dárečky.

Děvčata poděkovala za krásnou a zajímavou přednášku a za sladkosti.

Vydaly se po cestě k altánku. Cestou spatřily v dálce daňky. Schovávali se pod stromy. Ženy pokračovaly dál, až došly k altánku. Tam se nasvačily a vedoucí paní Eva rozdělila všem dárečky.

Po odpočinku a svačince se odebraly stejnou cestou zpět až na autobus. Cestou jim padaly sněhové kroupy. Po celou dobu bylo chladno. Na autobusové zastávce počkaly půl hodinky. Přijel autobus, děvčata nastoupila s pěkným zážitkem a jela zpět k tržnici, kde se rozloučila.


 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.