Karlovarské prameny musíme je chránit, říká geolog

REKLAMA

Geolog Tomáš Vylita je jedním z mála lidí, kteří poznali choulostivé podloží krajského města tak, jak jim jen současná věda dovolila. Jako člen ODS Vylita aktivně politicky působil v období vlády ODS Josefa Pavla a Petra Keřky. Vylita se snaží chránit karlovarské prameny před nevhodnými zásahy, což může být i stavba plánovaného dopravního terminálu. Vyrůst má v prvním ochranném pásmu léčivých zdrojů. Sám Vylita byl za dob vlád ODS dlouholetým ředitelem příspěvkové organizace Správy lázeňských zdrojů a zřídel, placené z rozpočtu města Karlovy Vary.

„Prameny jsou postvulkanického původu a sopečná činnost je jednou z příčin, proč tady máme horké prameny a plyn, který je doprovází. Karlovy Vary se nacházejí v oslabené části zemské kůry, které se podle Ohře říká oherský rift,“ popisuje karlovarský geolog Tomáš Vylita.

Zastupitelé diskutují o dalším osudu současné dosluhující budovy kolonády, někteří jsou spíš pro levnější variantu, kolonádu opravit,  jiní chtějí novou. 

,,Už léta dělám na současné kolonádě, mám k ní osobní vztah. Ano, přiznávám, nedělá svou formou ani svým obsahem všem radost, ale reflektuje nějakou dobu. Má určitou životnost a bylo by mi trochu líto, neuváženě ji kvůli několika defektům hned demolovat. Podle mého názoru by se měla co nejrychleji opravit, aby mohla ještě nějakou dobu sloužit. Až bude dosluhovat, tak bychom měli udělat větší architektonickou soutěž. Terminál by měl vyrůst v území, které patří do ochranného pásma přírodních léčivých zdrojů prvního stupně, to je zcela zásadní věc. Dopravu z tohoto pásma – zvláště při konfiguraci Karlových Varů – asi nevymýtíme, rozhodně by ale neměla být masivní, koncentrovaná a neměla by nabírat na síle. První ochranné pásmo je „posvátný prostor“, který bychom měli cíleně vylepšovat, nikoli jej zatěžovat novou dopravou. Z tohoto hlediska má ministerstvo zdravotnictví naprostou pravdu.” říká Vylita, bývalý zastupitel za ODS, který aktivně politicky působil v kontroverzní době na karlovarskou, která vyvrcholila pádem ODS na celostátní úrovni, ale i v Karlových Varech v roce 2008.

zdroj : iDnes.cz