Soukromý projekt školy na nábřeží Palacha zkrachoval

REKLAMA

Po osmnácti letech definitivně končí soukromý projekt Středné odborná školy obchodu, provozu hotelů a SOU Karlovy Vary. Téměř 140 studentů tak bude muset po prázdninách usednout do zcela jiných lavic. Třicítka kantorů dostala výpověď, po té co opakovaně škola nebyla schopna plnit své závazky, nastoupil insolvenční správce.

Škola byla již od června v insolvenci, neboť dlužila městu 160 tisíc korun za pronájem budovy. Ředitel Ladislav Novák a insolvenční správce Jiří Hanák však viní za definitivní konec školy především město.

Paradoxem je, že město pouze pronajalo budovu a jediným závazkem pro školu bylo platit nájemné. Narůstající dluh radní již nemohli akceptovat, zvlášť ve chvíli, když školu převzal insolvenční správce. Rada města tak musela ukončit nájemní smlouvu pro neplacení.

„Společně s panem Hanákem se nám povedlo najít investora, který by do toho šel. Byli jsme si jisti, že se nám to povede, bohužel jednání s městem probíhala pokaždé jinak. Proto se ani nedivím investorovi, že od toho nakonec dal ruce pryč,“ uvedl Novák.

Téměř totožného  názoru je insolvenční správce Hanák. „Město škole vůbec nevyšlo vstříc. Představili jsme jim investora, se kterým jednali celý měsíc. Karlovy Vary se s ním však nebyly schopny dohodnout. I proto jsem musel ukončit provoz školy. Od města jsem v podstatě neviděl jediný vstřícný krok,“ vysvětlil Hanák.

Město však pochybení ústy náměstka primátora Michala Riška odmítá. „Pan Hanák nikdy v minulosti žádnou školu nezachránil, jak sám uvedl, když jsem mu tuto otázku položil. Už v minulosti rada města rozhodla, že s těmi, kteří neplní povinnosti se smlouva ukončí. I když toto rozhodnutí padlo na radě města dříve, nechali jsme především studenty dokončit školní rok,“ vysvětlil postoj města náměstek Riško.

Investor prý předložil městu svou koncepci. Po řech týdnech od vyjednávání však odstoupil od svého záměru koupit školu  a pronajmout si znovu budovu,“ komentoval celé vyjednávání potenciální investor Martin Macala.

Podle náměstka Michal Riška však Macula nedokázal svůj byznysplán podložit především financemi a potřebnými doklady. „Celý plán byl na dvou stránkách A4 a navíc rada města nebyla přesvědčena o tom, že vyučený truhlář a včelař dokáže vést školu, nikdy nebyla předložena ani minimální garance, jen slova“ doplnil náměstek Michal Riško.

„Je to pravda, ale já školu vést nechtěl. Měl jsem už i připravený tým, který by ji vedl. Navíc si myslím, že je to moje věc, kolik bych na tom vydělával či prodělával,“ odpověděl Macula.

„Své problémy navíc začali  řešit až ve chvíli, kdy jim město nepovolilo nad rámec smlouvy hostel v rámci filmového festivalu. Poté za mými zády pánové jednali s vedoucími odborů či zastupiteli a neefektivně ztráceli čas. Na jedné straně insolvenční správce odmítal uznat ukončení nájmu a v tu samou chvíli potencionální investor chtěl rychle podepsat novou nájemní smlouvu s tím, že by městu zbyly jen nedobytné dluhy, uvedl náměstek Riško.”

To  znamená, že školní rok začne necelých 140 studentů na jiných školách v kraji, které mají podobné zaměření. To se týká i téměř třicítky kantorů, kteří nedostali již několik posledních výplat.

„Dostali jsme výpověď k poslednímu srpnu. Myslím si, že město udělalo velikou kaňku vůči veřejnosti. Nás připravili o práci a na rodiče a děti hodili problém,“ zlobí se ředitel.

„Měli jsme senzační výsledky i na mezinárodní úrovni. O ty se postaraly především naše kosmetičky a kadeřnice,“ dodal sklesle Novák.

V Karlovarském kraji je v současné době 70 volných pracovních míst pro učitele. „Počet volných pracovních míst je tedy pro propuštěných 28 učitelů dostatečný,“ uvedla Veronika Dankanicsová z krajského úřadu práce.

„Problémy školy jsou dlouhodobé a obecně známé i u odborné veřejnosti a tak není divu, že už nyní má město několik zájemců. Studenti byli i v zimě bez dodávek tepla, protože soukromá škola neplatila teplárně. Město s budovou nemá v tuto chvíli jiný záměr, než pokračovat v nájmu, který odpovídá účelu, pro který byla budova zkolaudována. Škoda, že  soukromý subjekt i přes dotace státu zkrachoval. Budova má tři samostatné vchody, proto uvažujeme i o pronájmu více zájemcům, abychom diverzifikovali rizika a situace se již pokud možno neopakovala.Doufám , že se městu podaří vybrat dobře hospodařící subjekt, který bude plnit nejen povinnosti ze smluv, ale především povinnosti k žákům, jejichž rodiče za vzdělávání svých dětí často nemálo zaplatí a očekávají odpovídající servis“ uzavřel náměstek Riško.