20. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Desetitunový lineár už je na svém místě

Karlovarské listy

REKLAMA

Pořízení přístroje k ozařování zhoubných nádorů, který bude sloužit pro celý Karlovarský kraj, vyšlo na 81 milionů korun.

Až z Anglie do Chebu dorazil nový lineární urychlovač. Ten bude sloužit pacientům Karlovarské krajské nemocnice v Chebu nejspíš od začátku nového roku. Kamion sice přijel do areálu nemocnice již v pondělí, teprve včera se ale začaly jednotlivé díly vykládat.

„Přístroj dorazil rozložený na přibližně 50 částí a jeho kompletace proběhne přímo v nemocnici,“ vysvětlil Marek Mikeš, vedoucí provozně-technického oddělení. Podle jeho slov je přístroj špičkový. „Jsme třetí zařízení v České republice, které se jím může pochlubit,“ uvedl s tím, že stejný lineár mají jen ve Zlíně a v Chomutově. „Nemá jej ani žádná fakultní nemocnice,“ doplnil.

„Předpokládáme, že lineární urychlovač bude po dokončení klinických a technických zkoušek uveden do ostrého provozu v prosinci tohoto roku,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Pořízení přístroje k ozařování zhoubných nádorů vyšlo na 81 milionů korun.

„Onkologické oddělení chebské nemocnice je jediným v Karlovarském kraji. Skutečnost, že stávající ozařovací přístroj je již na hranici životnosti, proto představoval zásadní problém,“ uvedl chebský místostarosta Pavel Hojda s tím, že díky novému lineáru bude péče zachována. Město také nemocnici pravidelně finančně podporuje.

„A to nemalými částkami, za dvacet let to přibližně činí dvě stě milionů korun. Jenom letos Cheb v rozpočtu plánuje čtyřicet milionů jako příspěvek na lineární urychlovač a rekonstrukci budov chebské nemocnice,“ podotkl náměstek Pánik.
Zdroj: Deník

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.