13. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Tesla postaví v Austrálii gigantickou 300 MW baterii

REKLAMA
Nabíjitelné megabaterie pro rozvodné sítě mají úspěch. Všimli si toho v australském státě Victoria a nechají si tam od Tesly 300 a 450 MWh baterii. Taková baterie bude tlumit výkyvy v rozvodné síti, především ukládáním obnovitelné energie. V provozu by měla být na konci roku 2021,

Victorian Big Battery Megapack. Kredit: Neoen.

Victorian Big Battery Megapack. Kredit: Neoen.

Jak se zdá, americká Tesla je zajímavým partnerem pro Austrálii. Stát Victoria na jihu Austrálie se shlédl v bateriích pro rozvodnou elektrickou síť. V těchto dnech oznámili, že se dohodli s Teslou na vybudování kolosální 300 megawattové baterie, pro stabilizaci rozvodné sítě a pro nezbytné ukládání elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Tato gigantická nabíjitelná baterie, neboli „Victorian Big Battery Megapack“ vyroste poblíž Geelongu, asi 70 kilometrů jihozápadně od Melbourne. Baterie poskytne rozvodné síti státu Victoria výkon až 300 MW a kapacitu pro uložení energie až 450 MWh. Nová megabaterie bude asi třikrát větší oproti původnímu 100 MW systému, který se nachází v Hornsdale, v sousední Jižní Austrálii. Tento systém byl přitom v době svého spuštění před pár lety největší na světě, a to byl ještě od té doby modernizován na 150 MW.

Tesla to tentokrát nehodlá stihnout za 100 dní jako předtím, ale i tak by baterie měla být hotová brzy. Počítají s jejím spuštěním příští rok v australském létě, tedy na konci roku 2021.

Robyn Denholm. Kredit: CeBIT Australia.

Geelong byl jako lokalita pro megabaterii vybrán především díky své strategické poloze. Má dobré připojení na větrné farmy na jižním pobřeží Victorie, stejně tak jako na velké solární farmy na severu Victorie, a také na státní i národní rozvodnou síť. Na provozu baterie se bude podílet software Autobidder, které bude neustálea a co nejlepším způsobem řídit toky energie.

Instalaci megabaterie zařídila francouzská společnost obnovitelné energetiky Neoen, která již dnes provozuje největší solární farmu v Austrálii a podílí se i na řadě dalších projektů. Zaplatí to zákazníci státu Victorie svými účty za elektřinu. Jak ovšem ukazuje zkušenost s megabaterií v Jižní Austrálii, provoz v síti se skutečně stabilizuje. Cena elektřiny ve Victorii nebude růst, ale naopak klesne. Zároveň je to skvělá zpráva pro provozovatele obnovitelné energie ve Victorii, kteří budou celou síť méně zatěžovat svými výkyvy.

Jak uvedla šéfka společnosti Tesla Robyn Denholm, okamžitý úspěch a velké úspory, které předvedla 100 MW megabaterie v Jižní Austrálii, inspirovaly vlády po celém světě, aby o gigantických bateriích pro rozvodnou síť přinejmenším uvažovaly. Zároveň se podle ní potvrdilo, že baterie pro rozvodné sítě představují jeden z klíčových produktů Tesly a nejsou jen tak nějakou okrajovou zábavou. Nepochybně se brzy dočkáme řady další podobných projektů. A terawattové baterie jsou už prý taky na spadnutí.

Video: Victoria locks in huge 300-megawatt Tesla battery

 

Autor: Stanislav Mihulka

zdroj:osel.cz


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.