Turistika na viklan Dominik

REKLAMA

Turistky se naposledy sešly v loni, a to v prosinci, kdy jejich výlet směřoval na Goethovou vyhlídku. To byl jejich poslední cíl, kdy se naposledy dámy viděly.  Konečně po pěti měsících se dočkaly a mohly vyrazit na velký kámen zvaný viklan Dominik. Turistky měly sraz tradičně na Dolním nádraží v 10.15.hodin.  Neuvěřitelně se jich sešlo třináct i za nepříjemného počasí. Jelo se autobusem, směrem  Březová, Háje, Kolová, Pila, Rybničná a Javorná.

 

Turistky chtěly jet jen k zámečku Javorná, jelikož neřekly, že tam chtějí vystoupit , tak je řidič odvezl až na konečnou. Tam vystoupily a vydaly se zpět asi necelý kilometr směr k zámečku Javorná a kousek od něj  směrem k velkému kameni viklanu. Javorná patří k obci Bochov. Nejcennější místní památkou je zámeček Javorná s kostelem Jana Nepomuka z roku 1729 – 1730, který stojí na křižovatce silnice č.208, která vede směr Bochov, Rybničná, Hlinky a Javorná v okrese Karlovy Vary. Barokní zámeček dožívá k zapomenutí.

 

Turistky došly ke křižovatce a vydaly se po silnici směrem k viklanu. U silnice je informační tabule, která obeznamuje turisty o viklanu Dominik. Kolem ní se vydaly krásnou krajinou k lesu kde stojí velký kámen viklan. Byl tak pojmenován ,vezmete si silný klacek, je tam pod ním připravený a podeberete ho a opravdu se trochu pohne, ale musíte mít sílu. U něj je tábořiště, kde se seniorky nasvačily,  pak se u něj vyfotily a udělaly si zároveň společnou fotografii.

 

Viklan je 3,5 m dlouhý, 1,5 m široký a 2 m vysoký.  Jedná se o oblý žulový blok. Toto místo bylo již vyhledáváno v 18 století turisty. V roce 1979 byl vyhlášen národní památkou.

Po pěkné prohlídce viklanu se vydaly turistky po modré turistické značce zpět lesem směr Pila. Cestou nacházely rostlinky jako třeba Lýkovec jedovatý, krásné petrklíče, Barvínek, rostlinka Kominíček atd. Došly k lesní studánce kde je i altánek s pověšenými hrníčky a básničkou.

milovaná matko země, děkuji Ti za Tvoji lásku, děkuji Ti za Tvoji krásu, děkuji Ti za Tvé dary, děkuji Ti za Tvé energie, které nás živí a šatí, děkuji Ti za život ve Tvé nádherné náručí. Oceňuji tvé dary. Podepsaný člověk. Zde se napily lesní vodou. Chvilkama poprchávalo, ale nevadilo jim to. Přicházely k Pilskému hřbitovu kam šly se podívat, jelikož měly čas než jim jel autobus do Varů. Místní hřbitov je pěkně upravovaný je vidět, že se o něj lidi starají. Po prohlídce se vydaly k autobusu a odjely ke svým domovům. Už se těší až za týden se sejdou na další turistiku.