14. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Úrok za zadržení daně z éry ministra Babiše je málo. Hrozí doplácení miliard

kv listy

REKLAMA

Stát bude nejspíš doplácet na zaťatost Finanční správy v období, kdy postupovala nekompromisně vůči firmám. Tento postoj zosobňoval hlavně tehdejší šéf Finanční správy Martin Janeček (na snímku uprostřed), ale i Andrej Babiš coby ministr financí a jeho tehdejší náměstkyně Alena Schillerová.

Firmy mají podle odborníků velkou šanci, že si doplatky na úrocích dodatečně vysoudí. Vedení Finanční správy stále neoznámilo, jak bude na zásadní rozsudek reagovat.

Před třemi týdny vynesl Nejvyšší správní soud přelomový rozsudek. Díky němu mají firmy reálnou šanci, že dostanou od finančních úřadů mnohonásobně vyšší „odškodné“ za zadržování přeplatků DPH v uplynulých letech.

Zjednodušeně řečeno – místo dřívějšího zhruba jednoho procenta by mohly dostat úrok přesahující 14 procent. V lepším případě by verdikt přesáhl i do současnosti, kdy mají firmy nárok zhruba na dvě procenta.

Dohromady jde o nemalou částku. Podle odhadů daňových poradců a právníků by stát mohl firmám vyplatit navíc stovky milionů až jednotky miliard korun.

číst dál…

zdroj:seznamzpravy.cz

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.