Vyjednávání o krajské koalici v Karlovarském kraji uvízla opět na mrtvém bodě

REKLAMA

Koalice ODS a KDU-ČSL v Karlovarském kraji odmítly dnes nabídku vstupu do koalice složené z trojbloku STAN, Pirátů a Volby pro kraj (VOK), hnutí Místní a SNK1 – Starostové našeho kraje. Středopravá koalice bez ANO a SPD tak zůstává bez potřebné většiny ve 45členném zastupitelstvu. Stejně je na tom ale druhý projekt koalice založené na spojení ANO s ODS a KDU-ČSL. Vyjednávání tak opět uvízla na mrtvém bodě.

Zástupci ODS a KDU-ČSL měli dnes jednat se zástupci trojbloku o nabídce, kterou ODS s KDU-ČSL dostaly v pátek. “Jsem zmocněn naším vyjednávacím týmem sdělit definitivní stanovisko, že vaši nabídku odmítáme. Z výše uvedeného důvodu je naše dnešní schůzka bezpředmětná,” napsal dnes trojbloku lídr kandidátky ODS Karel Jakobec.

Podle lídra kandidátky STAN Petr Kulhánka (KOA) nezbývá než čekat, zda si některá strana svůj postoj nerozmyslí, například, jestli KDU-ČSL neodmítne dosavadní silovou politiku ODS..

Od říjnových voleb se o složení koalice snaží vítězné ANO s koalicí ODS + KDU-ČSL. Kromě dohromady 17 hlasů se jim podařilo získat podporu i několika jednotlivců zvolených za jiné strany a hnutí, které ale oficiálně spolupráci na koalici s ANO zatím odmítly. Naproti tomu trojblok STAN, Piráti a VOK zatím získal podporu hnutí Místní a SNK1. Jenže někteří lidé s VOK a SNK1 podepsali spolupráci s opačnou stranou, tedy s ANO a ODS. Celkem tedy trojblok pod vedením STAN, kteří skončili ve volbách druzí, má teoreticky 21 hlasů.

ANO s koalicí ODS a třemi zastupiteli s ostatních stran disponuje 20 hlasy. Zatím stranou jednání zůstává SPD se čtyřmi mandáty. Proti spolupráci s touto stranou se ale jasně vymezují STAN i Piráti, ANO tak striktní není a uvedlo, že bude jednat se všemi.

zdroj:ČTK