25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Výlet na rozhlednu Háj a Podhradí v Aši

REKLAMA

Ve čtvrtek 20. dubna 2023 kolem deváté hodiny se sešlo devatenáct turistek u OC Varyáda.  Turistka Sylva dala návrh udělat si výlet do Aše. Objednala autobus pro devatenáct lidí. Pan řidič přijel k OC Variáda a turistky nastoupily a mohlo se vyjet směr Aš. Bylo pod mrakem, cestou začalo trochu poprchávat. Po hodinové jízdě byla první zastávka  na parkovišti blízko rozhledny Háj. Ženy vystoupily a vydaly se k rozhledně. Mírně poletoval sníh, po chvilce sněžení přestalo.

Na rozhlednu Háj se mohli první návštěvníci podívat 23. prosince v roce 1903. Majitelem rozhledny je město Aš. Díky přátelům přírody pod vedením ašským občanem Jiřím Ungerem byl zde vybudován lesní park – chlouba Aše. 22.září 1902 zde byl položen základní kámen ke stavbě rozhledny. Tato žulová stavba byla dokončena v roce 1904. Rozhledna je vysoká 34 metrů.

Polovina turistek vyšlápla sto dvacet dva schodů, aby se mohly podívat z rozhledny po okolí Aše. Určitě, kdyby svítilo sluníčko, byl by to nádherný výhled. Po prohlídce sešly zpět po schodech dolů a vydaly se k autobusu. Nasedly a jely do Aše na náměstí, kde si zašly do cukrárny na kávičku a zákusek.

Po odpočinku a občerstvení nastoupily do autobusu a pan řidič vyjel k obci Podhradí k evangelickému kostelu Dobrého Pastýře. Tam na ně čekala starostka Podhradí paní Kamila Červenková, se kterou byla turistka Sylva domluvena, aby je provedla a pověděla o historii tohoto místa. Tento kostel byl postaven v blízkosti hradu v 15.století v obci Podhradí v okrese Cheb. Kostel je v dobrém stavu, ale většinou uzavřený. Bohoslužby se tu konají jen příležitostně. Jedná se o česko-německé akce, například podhradské posvícení.

Po prohlídce kostela se odebraly ke zřícenině hradu Neuberg. První písemná zmínka pochází z roku 1288. Po smrti Albrechta z Neubergu získali od císaře Rudolfa Habsburského toto panství páni z Plavna. Ti je vrátili zpět Neubergům. V roce 1610 hrad Neuberg vyhořel. Do dnešní doby se pouze zachovala dvacet dva metrů vysoká věž. V roce 2000 se toto místo začalo průběžně opravovat.

Sedm turistek se odhodlalo a vystoupilo po železném žebříku na horu na věž, aby si prohlédly okolí věže. Paní starostka vylezla první, aby otevřela poklop, aby statečné ženy viděly, kam mají šlápnout. Uvnitř věže to byla náročná cesta v šeru a úzkém otvoru.

Na věži se hned statečné turistky vyfotily se starostkou. Po prohlídce slezly dolů a vydaly se k ostatním turistkám, které čekaly u autobusu. Všechny poděkovaly paní starostce za poučné a zajímavé vyprávění.

Nasedly do autobusu a pan řidič je bezpečně odvezl do Karlových Varů. Byl to krásný a záživný výlet, na který budou dlouho vzpomínat.

Všem zájemcům o krásnou přírodu a zajímavou historii turistky doporučují toto místo navštívit.


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.