Zahájení lázeňské sezóny ve znamení Karla IV.

REKLAMA

Karlovy Vary zahájí novou lázeňskou sezónu ve dnech 6. – 8. května celoměstskými slavnostmi, které budou oslavou 700. výročí narození Karla IV.

 Třídenní program je první z celé řady akcí, kterými Karlovy Vary v průběhu roku vzdají hold svému zakladateli a „Otci vlasti“.

Samotným oslavám bude tradičně předcházet pálení čarodějnic se stavěním májky v sobotu 30. dubna. Rituály filipojakubské noci se letos budou odehrávat nejen na Sokolském vrchu, ale také na Rolavě.

Program Zahájení lázeňské sezóny 2016 bude na počet českého krále a římského císaře velkolepější. Městem projde dvousetčlenný průvod družiny Karla IV., ve Smetanových sadech vnikne královský dvůr a historické ležení, vyroste zde dobové tržiště s historickým kolotočem. Mezi novinky v programu je mimo jiné instalace pískové sochy Karla IV.v nadživotní velikosti před Mlýnskou kolonádou.

K hlavním událostem víkendu bude patřit Slavnostní večer s předáváním cen města a čestného občanství za účasti významných hostů z řad velvyslanců, členů Vlády ČR a obou komor Parlamentu ČR a zástupců partnerských měst. Tradičního žehnání pramenům se ujme Monsignore Giuseppe Leanza, apoštolský nuncius.

Již počtvrté se mezi největší hity víkendu zařadí videomapping. Audiovizuální show se tentokrát odehraje na fasádě Alžbětiných lázní. Chybět nebude Food Festival Karlovy Vary, tradiční svátek vyznavačů kvalitní gastronomie. Na různých místech bude znít hudba všech žánrů, hudební hvězdou bude zpěvačka Dasha, která v doprovodu kapely Pajky Pajk a Karlovarského symfonického orchestru představí projekt „Dasha Symphony“.

Nedělní odpoledne je určeno zejména rodinám s dětmi. Zábavu se soutěžemi najdou na Dvoře Karla IV. před hotelem Thermal. V programu je také vystoupení jedné z nejpopulárnějších českých skupin současnosti, skupiny Slza.

Činohra Karlovarského městského divadla nabídne v předpremiéře ukázky ze zbrusu nového kusu „Karel IV. aneb strasti otce vlasti“ z autorské dílny režiséra Jiřího Seydlera, s Alešem Hámou a Terezou Kostkovou v hlavních rolích.

Město nechalo u příležitosti tematického zahájení lázeňské sezóny vyrobitpamětní mince s portrétem Karla IV. a logem Karlových Varů. Mince obdrží významní hosté a partneři slavností, budou také v prodeji v pobočkách Infocentra města. Autorem mincí z mosazi i raznice potřebné na jejich výrobu je kovář Jaroslav Veselý. Za pomocí této raznice si budou moci lidé vlastnoručně vyrobit stejné mince z hliníku na řemeslném jarmarku ve Smetanových sadech. U zhruba 40 stánků budou k vidění ukázky historických řemesel, na děti čekají dětské tvořivé dílny, kde si děti vyrobí např. loutky, ozdoby pro princezny nebo královské koruny.


HLAVNÍ UDÁLOSTI PROGRAMU ZAHÁJENÍ LÁZEŇSKÉ SEZÓNY 2016

SLAVNOSTNÍ VEČER MĚSTA | 6. 5. – Grandhotel Ambassador Národní dům

Slavnostní večer s předáváním cen města a čestného občanství se v letošním roce opět uskuteční v Grandhotelu Ambassador Národní dům. Večerem provedou Petr Čimpera a Iva Kubelková, vystoupí Karlovarský symfonický orchestr. Celým večerem se bude prolínat téma Karla IV., a to zejména díky skladbám, které budou přímo pro tento večer zkomponovány Martinem Kumžákem, Milanem Krajícem a Jindřichem Volfem jr. Karlovarský symfonický orchestr a MK Collective doprovodí Petru Brabencovou, Miroslava “Dědka” Zábranského, dětský pěvecký sbor ze ZŠ a ZUŠ Šmeralova nebo Vocal Band Quartet.

ŘEMESLNÝ JARMARK| 6. – 8. 5. – Smetanovy sady

U zhruba 40 stánků budou k vidění ukázky nejrůznějších řemesel – řezbářství, kovářství, šperkařství apod. Mezi řemeslníky bude i kovář Jaroslav Veselý, který pro letošní oslavy vyrobil raznici na výrobu pamětních mincí. Návštěvníci jarmarku si budou moci sami vyrazit minci s motivem Karla IV. a logem města. V prodeji budou polodrahokamy, výrobky z kůže, keramiky, foukaného skla, chybět nebudou domácí koláče, perníčky, ovoce v čokoládě, medovina nebo víno. Součástí jarmarku bude i historická krčma.

KAREL VE VARECH – HRANÁ PROHLÍDKA MĚSTA | 6. 5. – Šibeniční vrch, altán Bellevue

Infocentrum města Karlovy Vary připravilo ve spolupráci s Pouličním divadlem Viktora Braunreitera nové hrané prohlídky města. Viktor Braunreiter účastníky povede po stopách Karla IV. a bude vyprávět, co se událo od dob, kdy dle legendy Karel IV. skolil jelena u Vřídla. Start prohlídky je na Šibeničním vrchu u altánu Bellevue. (Další termíny hraných prohlídek 18. 6., 8. 7., 13. 8. a 7. 10.)

VIDEOMAPPING KAREL IV. – BUDOVATEL | 6. a 7. 5. Alžbětiny lázně

Unikátní audiovizuální show nechybí ani v letošním roce v programu Zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech. Po budově Karlovarského městského divadla (v letech 2013 a 2014) a Grandhotelu Ambassador Národní dům (v roce 2015) se tentokrát audiovizuální projekte odehraje na fasádě Alžbětiných lázní. Hlavním motivem show je Karel IV., diváky čeká téměř šestiminutová hra světel a také pomyslná cesta do minulosti. Projekci připravuje společnost Borovka Event z Českých Budějovic. Videomapping na fasádu Alžbětiných bude přístupný veřejnosti ZDARMA v pátek a v sobotu 6. a 7. května ve čtvrthodinových intervalech od 22:00 do 24:00 hodin.

OTEVŘENÍ NOVÉ TRASY – PŘÍRODNÍ LANOVÉ CENTRUM SV. LINHART | 6. 5. – Sv. Linhart

Lázeňské lesy Karlovy Vary rozšiřují Přírodní lanové centrum Sv. Linhart. Ke stávajícím třem okruhům různé obtížnosti a procházce v korunách stromů přibude v nové sezóně nová trasa. Ta vedle výstupu do korun stromů nabídne i adrenalinovou jízdu – trasu bude tvořit 13 sjezdových lanovek.

PRŮVOD KARLA IV. | 7. 5. – Letní kino – Smetanovy sady

Do průvodu Karla IV. se zapojí zhruba 200 osob a 10 koní. Průvod se vydá na cestu městem od Letního kina, na Mlýnské kolonádě se družina Karla IV. setká s primátorem města a svou pouť zakončí ve Smetanových sadech. Karel IV. (v podání herce Jiřího Kadeřábka) se poprvé představí v nové koruně, kterou pro město vyrobilo Barrandov Studio. Do průvodu se může zapojit široká veřejnost nejen ve vlastních kostýmech, ale také v kostýmech z půjčovny Fundusu Barrandov Studia, která bude v době slavností otevřena v Alžbětiných lázních. K dispozici bude cca 300 kostýmů různých typů.

PÍSKOVÁ SOCHA KARLA IV. | 7. 5. – Mlýnská kolonáda

Centrum města v průběhu roku ozdobí tři pískové sochy. Vytvoří je sochař Tomáš Bosambo a na jejich realizaci budou potřeba tuny písku. Každá socha ztvární jiný motiv a stane se dočasným zpestřením veřejného prostoru. Na Mlýnské kolonádě, u Mlýnského pramene, vznikne z 30 tun písku socha Karla IV. v nadživotní velikosti (výška 3,8 metru, průměr 3,5 metru). S realizací začne sochař 29. dubna a dílo bude dokončeno 7. května.

NOC NA KARLŠTEJNĚ | 7. 5. – 31. 7. – Infocentrum Karlovy Vary, Lázeňská 14

V pobočce Infocentra města v Lázeňské ulici bude až do konce července k vidění interaktivní výstava Noc na Karlštejně. Návštěvníci mohou obdivovat dochované originály kostýmů z kultovního filmu „Noc na Karlštejně“. Součástí expozice je také interaktivní část – např. formou velkoplošných puzzlí skládání vybraných scén, skládání chronologických dějových záběrů apod. Vstup je zdarma.

DASHA SYMPHONY | 7. 5. – Grandhotel Ambassador Národní dům

V Grandhotelu Ambassador Národní dům se v sobotu večer představí vynikající zpěvačka Dasha, která přiveze svůj projekt „Dasha Symphony”. Zpěvačka, známá mimo jiné jako excelentní vokalistka pořadu Stardance, představí největší světové hity např. z repertoáru Michaela Jacksona, Alicie Keys, Stinga a mnoha dalších, za doprovodu kapely Pajky Pajk a Karlovarského symfonického orchestru.

(Vstupenky v hodnotě 100 a 200 Kč od 1. 4. v předprodeji v pobočkách Infocentra města Karlovy Vary a on-line na vstupenky.karlovyvary.cz.)

KAREL IV. ANEB STRASTI OTCE VLASTI | 8. 5. – Dvořákovy sady

Činohra Karlovarského městského divadla připravila k 700. výročí narození Karla IV. premiéru původní české hry Karel IV. aneb strasti otce vlasti. V hlavních rolích se představí Tereza Kostková a Aleš Háma. Ukázky z komedie o objevení Vřídla a početí Karlova syna Václava představí divadlo v neděli 8. května ve Dvořákových sadech.

KONCERTY | 6. – 8. 5.

Na mnoha místech města bude znít živá hudba všech žánrů. V pátek se např. na třídě TGM představí Rangers (Plavci) s hostem Irenou Budweiserovou nebo dechový orchestr z partnerského německého města Baden-Baden, v sobotu vystoupí na Mlýnské kolonádě zpěvák skupiny Kabát Josef Vojtek se smyčcovým triem Inflagranti. Hvězdou nedělního odpoledne na třídě TGM bude skupina Slza, která v současné době patří mezi nejpopulárnější české interprety. Hudební tečku opět obstarají Sinatrovské slavnosti na Sv. Linhartu.

zdroj : mmkv.cz