Babišovy fabriky požírají dotace pro venkov

REKLAMA

Dotace na rozvoj venkova slouží i k rozvoji Babišových masokombinátů.

V parlamentní hře o „lex Babiš” jde majiteli Agrofertu o hodně. Jeho firmy skvěle rozehrály novou partii o evropské dotace. Skoro pětinu z celého balíku peněz na inovace potravinářů shrábly čtyři fabriky Andreje Babiše. To je výsledek 1. kola Programu rozvoje venkova. Další stovky dotačních milionů mají přiklepnuté jeho agropodniky na chovy prasat a kuřat. Agrofert si umí říci také o velkorysé příspěvky na životní prostředí. Tedy z resortu, který ovládá hnutí ANO.

Bezmála 50 milionů korun pro Kostelecké uzeniny, 65 milionů pro mlékárnu Olma, 53 milionů pro Vodňanskou drůbež, přes 37 milionů pro Kmotra – Masnu Kroměříž. Dohromady 205 milionů korun z celkové miliardy na vývoj nových produktů a technologií poberou čtyři Babišovy potravinářské firmy. Dotyk to zjistil z přehledu schválených projektů, zveřejněných Státním zemědělským intervenčním fondem.

Podpora velkým potravinářským firmám jde z Programu rozvoje venkova 2014–2020. Přes něj se přerozdělují unijní dotace, které by měly pomáhat hlavně malým a středním podnikům na venkově. V českých reáliích slouží i největším zpracovatelským fabrikám. Některé, jako Kostelecké uzeniny a Vodňanská drůbež, patří k lídrům trhu.

číst více…

autor:Táňa Králová

zdroj:dotyk.cz