22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Český rozhlas šíří fake news. Je tedy také dezinformačním webem?

Foto: Pixabay

REKLAMA

Boj proti falešným zprávám, neboli fake news, je v současnosti velmi diskutovaným tématem a nepřehlédnutelnou součástí mediálního prostoru. Z jejich šíření jsou určitými médii šmahem obviňováni všichni, kdo zveřejní jakoukoliv informaci, jež není v souladu se správnými názory a politickou korektností. Weby, jež takové nežádoucí informace zveřejňují, jsou umísťovány na černé listiny a označovány za dezinformační. Co se stane, když skutečnou falešnou zprávu zveřejní takzvané seriózní médium? Nestane se nic.

V souvislosti s masakrem na Floridě, při kterém Nikolas Cruz zastřelil 17 lidí, se v našich médiích objevila zpráva o jeho členství v „bělošské extrémistické organizaci“, jenž byla zpravidla součástí titulků. Mělo jít o militaristickou milici „The Republic of Florida Militia“, vedenou podivínem jménem Jordan Jereb. Právě on je původním zdroje této informace, kterou sdělil americkým médiím, od nichž ji převzaly zpravodajské agentury a následně naše média. Pokud všechny články tohoto řetězu splnily obvyklou – a jimi velmi často zdůrazňovanou –  praxi ověřování informace minimálně ze dvou nezávislých zdrojů, je skutečnou záhadou, jak se mohla tato informace přes tyto filtry rozšířit a především doputovat až do palcových titulků českých médií. Šlo totiž o přímo ukázkovou falešné zpávy.

Informaci použil v titulcích například komerční server Novinky.cz, ale také veřejnoprávní iROZHLAS.cz. Přitom již druhý den po masakru, 15. února a tedy ve stejný den, kdy byly u nás zmíněné články zveřejněny, byla tato informace floridskými úřady dementována prostřednictvím místního tisku jako nepravdivá. Při pozdějších dotazech po dalších podrobnostech totiž Jordan Jereb přestal s médii postupně komunikovat a následně uvedl, že jde o „nedorozumění“. Český rozhlas však přesto ještě dnes odpoledne použil tuto nepravdivou informaci v interview s poslancem SPD Kotenem jako podpůrný důkaz toho, že extrémistou a především šiřitelem FAKE NEWS je právě on.

Černou práci za naše mainstreamová a takzvaně seriózní velká média tak musel odvést nekomerční a soukromý zpravodajský web Středoevropan.cz, jehož redakci tvoří jeden nadšenec, který to dělá ve volném čase. Středoevropan jako jediný tuto falešnou zprávu odhalil a jako jediný o ní přinesl informace, včetně uvedení zdrojů. Ani Novinky a především ani veřejnoprávní  Český rozhlas, jenž boji s „fake news“ věnuje skutečně mimořádné úsilí – viz interview s Kotenem –  tuto jimi šířenou nepravdivou informaci doposud nedementovaly ani se k věci nijak nevyjádřily.

K případu floridské tragédie pak také patří vzápětí po něm vypuknuvší kampaň za omezení vlastnických práv majitelů zbraní a mediální i politické diskuse na totéž téma. Jde o tradiční reakci, která v USA následuje po každém podobném případu a vždy skončí na druhém dodatku americké ústavy, jehož je právo vlastnit a nosit zbraň součástí a který doposud všem snahám reformátorů odolal.

Myslím, že je na místě se ptát, zda by místo pokusů omezovat občanská práva nebyla mnohem případnější a smysluplnější debata o funkčnosti FBI, která měla již řadu měsíců o Cruzovi i jeho záměrech dostatek informací a přesto neučinila naprosto nic, aby ochránila jeho budoucí oběti.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.