30. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Jak to bylo s krematoriem

KVListy_

REKLAMA

Karlovy Vary-Ovlivňování lidí v Karlových Varech osm let vládnoucím hnutím KOA zní i z webu města, další hlásné trouby, kterou ovládá do dnes končící primátor. Ovládnutí mediálního prostoru je součást politiky, ale za osm let bylo v karlovarských médiích už nechutně překulhánkováno. Na webu města zní i jaké si zdůvodnění dnešního stavu krematoria.

„Celých osm let se pravidelně setkávám s negativními názory ze strany obyvatel těchto lokalit na kremaci a její vliv na okolí,“ říká primátor města Petr Kulhánek.

„Během zvažování uvedených variant byl nastaven prozatímní systém využití externí služby krematoria Hrušovany. Toto moderní krematorium mimo intenzivní zástavbu obsluhuje široké území nejen v ČR, ale i v sousedním Německu. Ukázalo se, že takto nastavený systém funguje a ani po řadě měsíců k němu nebylo z žádné strany významných výhrad.“ mimo jiné uveřejněno na webu města.

Ale občané města se nedočtou už nikde to, že ten samý primátor Kulhánek, který dobře věděl, že technologie už dosluhuje a bude potřeba ji opravit a prodloužit její životnost o několik let za částku cca 4 mil. korun, a že tuto částku z rozpočtu města vyškrtnul, ačkoliv se v posledních létech pravidelně a periodicky po cca čtyřech létech vyzdívka pecí  opakovala, jako běžné opotřebení. Dobře věděl jako tvůrce rozpočtu města, že za minulá léta se vyzdívky pecí pravidelně dělaly. Není  jasné proč prostředky do rozpočtu nevložil, aby se další postup mohl v klidu naplánovat a opravit.

Jednání s krajem vedl i primátorův náměstek Michal Riško, který se snažil domluvit o budoucím provozování s náměstkem Petrem Kubisem. Podle informací se kraj spolupráci nebránil, ale během toho krematorium v Karlových Varech bylo po havarii uzavřeno.

Dnes je každému jasné, že krematorium se mělo uvést do provozu na čtyři roky nezbytnou investicí a během této doby mohlo být společně s krajem vybudováno krematorium nové na místě, které by mohlo být jinde než uprostřed městské zástavby.

To, že smuteční obřady a rozloučení se zesnulým v obřadní síni probíhají standardně jako ve všech ostatních městech, z nichž drtivá většina krematorium nemá ví asi každý, ale proč nebyly v rozpočtu města peníze a kremační pec, která se nechala zhavarovat, nikomu primátor Kulhánek nikdy nevysvětlil.

Existují městské společnosti, které řídily politici z hutí KOA a těm se dařilo každoročně navyšovat z rozpočtu města své rozpočty o milióny korun. Kam se pravidelně přidávalo po miliónech? Karlovarský symfonický orchestr a Infocentrum, zde se přidávalo vskutku velkoryse a pravidelně každý rok.

Připravujeme : Předávají město prý s čistým svědomím

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.