25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Karlovarsko opět ožije kulturou

Suchan, který je také zastupitelem na karlovarské radnici za hnutí KARLOVARÁCI a jako politický nominant kulturní komise dopručoval radním,  jak rozdělovat veřejné peněz do kultury
zdroj:KVL fotokoláž

zdroj:KVL fotokoláž

REKLAMA

KVK fotoloáž

Karlovarský kraj po dlouhé odmlce opět ožije kulturou. Pořadatelé hudebních i kulturních akcí v kraji chystají na letošek bohatý program jako v době před epidemií koronaviru. V plánu jsou již tradiční akce jako karlovarský Mezinárodní filmový festival, hudební festival Povaleč nebo koncerty v loketském amfiteátru. Organizátoři se ale obávají kvůli zhoršující se ekonomické situaci menšího zájmu návštěvníků. 

Pořadatelská agentura Vlny připravila na letošní sezonu 30 různých akcí, od rockových festivalů až po koncerty vážné hudby. Podle pořadatele Vladimíra Suchana mohou akce začít letos dříve a skončit později oproti loňskému roku. Loni přerušila program protiepidemická opatření. Připravovaný program je srovnatelný s dobou před epidemií. Pořadatel se ale obává, že na akce zavítá méně lidí. Například v oblíbeném loketském amfiteátru, kde se při velkých akcí sejde až 3500 lidí, očekává letos poloviční návštěvnost.

„Jeden problém je covid a druhý je situace na Ukrajině, a to se potom odráží na ekonomice. Lidé určitě budou chtít někam jít, ale už si nekoupí lístek třeba na tři akce, ale jen na jednu,“ řekl Suchan, který je také zastupitelem na karlovarské radnici za hnutí KARLOVARÁCI a jako politický nominant kulturní komise dopručoval radním,  jak rozdělovat veřejné peněz do kultury.

V Karlových Varech se město chce po koronavirové pauze vrátit k tradičním akcím, jako jsou například velikonoční trhy. I zahájení lázeňské sezony, které otevírá hlavní sezonu, má být letos znovu v plné podobě. Vzhledem k tomu, že ale ve městě stále chybějí cizinci, chce se město více zaměřit na místní obyvatele. Kromě tradičního svěcení pramenů se tak hlavní část oslav bude odehrávat před hotelem Thermal. V létě nabídnou Karlovy Vary znovu kulturní program i v rámci svého Kulturního léta, které je určeno nejen pro místní, ale má podpořit i návštěvnost lázeňského města.

Jedna z největších hudebních akcí v kraji bude i letos festival Povaleč na Karlovarsku. Jeho tradičním dějištěm je areál zámku Valeč, což je kulturní památka ve stejnojmenné obci. Již 16. ročník připravují organizátoři na 4. až 6. srpna. Největší kulturní událostí v Karlovarském kraji a zároveň jednou z nejvýznamnějších v Česku bude Mezinárodní filmový festival. Měl by se konat znovu v tradičním termínu od 1. do 9. července. Vloni byl kvůli koronaviru přeložen na konec srpna. Další mezinárodní filmový festival v regionu, tentokrát v Mariánských Lázních, se připravuje na 7. až 10. července.

Ve stejných dnech, kdy se do Karlových Varů sjíždějí filmoví fanoušci, se koná jednou za dva roky i Mezinárodní festival mládežnických dechových orchestrů FIJO v Chebu. Letos to má být od 30. června do 3. července. Cheb ale letos čeká asi největší událost v září. Město oslaví 700 let od trvalého připojení Chebska k zemím Koruny české. Při této příležitosti bude v Chebu zahájena celorepubliková akce Dny evropského dědictví s řadou doprovodných akcí.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.