Karlovy Vary opět prohrály soud o půlmiliardu za stavbu KV Areny

REKLAMA

Karlovy Vary se už asi nedočkají peněz za údajně předraženou zakázku, ale naopak musí  žalovaným firmám Metrostav, Bau-Stav a Syner zaplatit náklady soudního řízení, které jsou vyčísleny na téměř 21 milionů korun.

Město se žalobou řadu let neúspěšně domáhá 565 milionů korun, které chce po dodavatelích stavby jako rozdíl mezi náklady na údajně předraženou stavbu a její tržní cenou. 

Prosouzené peníze musí město zaplatit právním zástupcům do tří dnů poté, co rozsudek bude v právní moci.

„Podobný rozsudek jsme očekávali. Jsme rádi, že máme další fázi řízení za sebou,“ komentoval verdikt soudkyně Jany Vyletové právník společnosti Bau-Stav Petr Šindelář.

Žaloba města skončila u Nejvyššího soudu, tam právníci města před časem podali dovolání. Nejvyšší soud ale vrátil celou kauzu k první instanci. Podle odůvodnění se okresní a krajský soud nedostatečně zabývaly argumentací žalobce, tedy města.Vedení Karlových Varů nyní čeká na to, až dostane oficiální cestou výrok Krajského soudu v Plzni.

Mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál sdělil, že až se s rozsudkem seznámí, požádá právníky o stanovisko a podle něj se orgány města rozhodnou, jak dál v kauze postupovat.

“Byl jsem zaskočený způsobem, jakým město vedlo taktiku toho sporu. Z toho, že město prohrálo, nemohu vinit soud, to akceptuji, v této fázi se však domnívám, že město naprosto nezvládlo svou důkazní povinnost, chovalo se velmi neprofesionálně v tomto sporu.“ uvedl zastupitel Kotek, který se celou kauzou spíš mediálně zabývá.

Žalobu podávala minulá koaliční vláda za účasti primátora Karlových Varů Petra Kulhánka (KOA), ten zatím neuvedl, jak bude dál postupovat z důvodu pracovního zaneprázdnění.

Soudní spor zatěžuje město již druhé volební období a to nejen finančně, ale do dnes je i laciným a nekonečným populistickým tématem, který aktivně nejvíce vyživuje opoziční zastupitel Jiří Kotek.

opoziční zastupitel Jiří Kotek, zdroj : facebook