O konání referenda k obnovení repliky kolonády rozhodne soud

REKLAMA

Referendum o Vřídelní kolonádě, které zamítlo zastupitelstvo města Karlovy Vary doputovalo k plzeňskému soudu. Vedení města nesouhlasí se zněním otázky, ale referendum vyhlásit chce. Navrhovatelé referenda chtějí kolonádu zbourat a nahradit ji replikou původní litinové kolonády z dílny známých architektů Fellnera a Helmera.

Z  radních města se nikdo k otázce nevyjádřil. Primátor Kulhánek (KOA) své názory mediím nabídl. „Vedlo by to k uzavření kolonády pro veřejnost až do realizace repliky. Zároveň by to vedlo k ohrožení lidí a majetku města, k havarování techniky k jímání termy a tedy paralyzování využití léčivého zdroje včetně poskytování lázeňských procedur s minerální vodou,“ obhajuje pro Deník svůj osobní postoj primátor Kulhánek.

Ota Řezanka si myslí, že udržovací práce nijak nebudou bránit provozu i dodávkám vřídelní vody a v případě, že by došlo k rozhodnutí postavit repliku jsou možnosti, jak i během stavby dodávat vodu vymístěnou krenotelchologií  bez problémů dál do všech balneologických provozů.

„Nikdo z nás ale nechce občanům upřít jejich právo,“ uvedl primátorův náměstek Michal Riško (ČSSD). Aby referendum bylo platné, musí se ho podle zákona zúčastnit alespoň 35 procent oprávněných osob. Hlasování by se muselo zúčastnit zhruba 13 650 voličů a pro nahrazení replikou by se muselo vyslovit okolo deset tisíc voličů.

Na pokyn Kulhánkovo administrativy odborníci na architekturu a  historii dokončili stavebně historický průzkum nynější Vřídelní kolonády. Podle zadání  administrativy navrhují odborníci opravu a vyhlášení naplánované mezinárodní architektonické soutěže. První výsledky mohou být přibližně za 10 až 12 let.

Pokud se ale lidé vysloví v referendu pro zbourání kolonády a nahrazení litinovou replikou, město bude muset jejich přání splnit, ale není jasné zdali na to bude správce městské pokladny mít. Podle zdroje  z finančního odboru úřadu je rozpočet města za posledních sedm let stále více a více zatěžován neinvestičními výdaji právě na úkor výstavby, údržby a nutných oprav. V krajním případě si bude město na repliku peníze vypůjčit, aby případnou vůli občanů splnilo.