Pohádka o školním lyžařském výcviku

REKLAMA
Byla jedna vypečená škola, která ležela vzdušnou čarou přímo nedaleko – téměř skoro naproti Volnočasového areálu Rolava v Karlových Varech. V té školičce nevládne král či královna, hrabě nebo hraběnka, dokonce ani baron ani baronka, ale panuje tam statutární zástupce příspěvkové organizace. Jak to bývá na každém „hradě“ v našem případě škole má i ředitelka, coby současná panovnice svoji družinu v podobě třeba jakéhosi tzv. pedagogického sboru. V tomto kádru se vyskytuje zanícená postava čarodějky, která má na starosti snad „zeměpis, sportovní hry, tělesnou výchovu“.

Jednoho překrásného slunečného dne, napadlo shora uvedenou kouzelnici, že si v době sílící pandemie v České republice SARS COV 2/COVID 19 s mutací OMIKRON, vyčaruje z křišťálové koule například LYŽAŘSKÝ VÝCVIK od 23. 01. do 28. 01. 2022 s místem konání Nové Hutě. Tomuto svému záměru za pomocí zaklínadel a silné černé magie, začala níže podepsaná zákonným zástupcům rozesílat různé indicie jako například:

„Vážení rodiče”

 • Chtěli bychom Vás informovat o aktuálních změnách, které se týkají LVVZ.
 • O změně Vás budeme včas informovat.
 • Rádi bychom na výcvik odjeli…
 • Děkujeme za pochopení, mrzí nás to hlavně kvůli dětem, které se na výcvik těší.

„Důležité”

 • Vážení rodiče, vzhledem k epidemické situaci, ve které se v současné době nacházíme, Vás musím poprosit o následující
 • Prosím Vás o provedení PCR testu vašeho dítěte před nástupem, před odjezdem na lyžařský výcvik. Tzn.: odjezd je v neděli (23. 01. 2022), tak aby výsledky byly do soboty (22. 01. 2022). Výsledek testu předloží děti při odjezdu spolu s ostatními papíry, které jsou napsané v POKYNECH pro ODJEZD.

„Vybavení s sebou”

 • oblečení na chatu – přezůvky, tepláky, tričko, mikina
 • sjezdový výcvik – lyže + hole, lyžařské boty, lyžařská bunda, lyžařské kalhoty, rukavice (nejméně dvoje), spodní prádlo, spodky, teplé ponožky (dostatek), helma, šála či nákrčník, lyžařské brýle, mikina
 • běžecký výcvik – lyže + hole, běžecká obuv, tenčí bunda – šusťáková či softschelka, spodky, šusťákové kalhoty či běžecké kalhoty, tenčí rukavice, spodní prádlo, nákrčník, tenčí čepice
 • další – spodní prádlo, dostatek ponožek, ručník, pyžamo, hygienické potřeby, psací potřeby, sešit
 • hadr na čištění skluznice a běžek, běžecký vosk, odstraňovač vozků“
14.tisíc je fuč…

Po těchto indiciích, začali rodiče dle vykouzleného výše uvedeného seznamu věcí tamní šamanky, pořizovat povinné vybavení k LYŽAŘSKÉMU VÝCVIKU, které například v našem případě přesáhl rodinný rozpočet o více jak nevratných čtrnáct tisíc korun, když ke shora uvedeným nákladům připočteme rovněž nevratné zálohy například: za výpůjčky lyží, specielní lyžařské obuvi nebo taktéž za ubytování….

A jaká je vlasně realita?

V pátek vedení školy náhle rozhodlo, že uskutečnění PSR testu provede dne 21. 01. 2022 cca v 8:00 společnost DIANA BIOTECHNOLOGIES s. r. o. se sídlem Nad Safinou II 366, 252 50 Vsetec v útrobách školy. Od této inkriminované doby se začalo hrát o čas, neboť odjezd byl plánován na 23. 01. 2022 v cca v 7:35. Do 24 hodin bohužel od shora uvedené testovací společnosti, nedoputovala nikomu ze zúčastněných toliko očekávaná LABORATORNÍ ZPRÁVA. Napjetí stále více s přibývajícím časem pro všechny účastníky LYŽEŘSKÉHO ZÁJEZDU houstlo, že by se dalo krájet. Rozuzlení přišlo po téměř neuvěřitelných 39 hodinách konkrétně ve 23:38, kde prý po obdržení výsledku testování, které prokázaly velký výskyt pozitivně testovaných žáků v sedmých ročnících, paní ředitelka ruší celý lyžařský výcvik.

Ani sebelepší teoretik nemusí být dobrý manažer.

Přesně před rokem, kdy sílila pandemie COVID 19 v ČR a nyní v tu samou dobu, kdy ještě nekulminuje, ale naopak neustále narůstá současná varianta OMIKRONU nikdo ze zodpovědných vedení školy pofiderní podnik LYŽAŘSKÉHO VÝCVIKU včas nezarazil/nestopl. Nástroj, kterým lze včas rozpoznávat dopady špatného rozhodnutí se nazývá stále INTUICE. Pohádka o tom, že na LYŽAŘSKÝ VÝCVIK pojedou jenom ti negativní, byla od samého jejího vzniku nemravnou a neetickou blamáží.

Samotná doprava stojí nemalé finanční prostředky a hrstka zbylých účastníků zájezdu by smluvně dojednanou částku nebyla schopna uhradit.

Jak by vedení školy řešilo karanténu těch negativně testovaných žáků?

Role dobrého hospodáře včas eliminovat předvídatelná rizika tu skutečně tristně selhala, neboť všichni zúčastnění se tváří, jako by se vůbec nic nepřihodilo a vše by chtěli smáznout ze stolu s odůvodněním: “ Byl to velmi náročný den, pro nás….i pro Vás” . Z poslední hodně vypečené SMS zprávy výše signované kouzelnice školy.

Kdo zaplatí rodičům vynaložené finanční prostředky na požadované vybavení LYŽAŘSKÉHO ŠKOLNÍHO VÝCVIKU?

Kdo uhradí rodičům vzniklou škodu?

Kdo to všechno zaplatí?

Čarodějka nebo teoretička – ředitelka?

Co myslíš, milý čtenáři, až nás nějaká kouzelnice ze školy osloví ohledně jejího pěkně vypečeného LYŽAŘSKÉHO ŠKOLNÍHO VÝCVIKU – jak budeme jako rodiče reagovat?

Můžeš hádat dvakrát….

38 komentářů: „Pohádka o školním lyžařském výcviku

 • 23. ledna 2022 (20:37)
  Trvalý odkaz

  A dost!!!! Je mi z tech komentaru na bliti. Vy, co tady nehoraznym zpusem osocujete vedeni skoly potazmo Magistrat mesta, jste asi nikdy nemuseli resit takove situace. Mozna tak u piva delat ramena a cist Blesk. Moje obe deti ucila soucasna pani ředitelka, mela respekt, skvely pedagog. Proc to tady vubec pisu, stejne to nepochopite. Ach jo, divna doba.

 • 23. ledna 2022 (19:10)
  Trvalý odkaz

  Existuje i písemný dokument, ve kterém školní šamanka zjišťovala rodiče, že pojedou na lyžařský výcvik pouze zdraví negativní žáci. To se ale bohužel nestalo. Jedna třída po testech padla a ta zdravá musí zítra prý zasednout místa v lavicích místo sedadlech v autobusu. Prostředků tu bylo řečeno habaděj, jak vše manažersky se mohlo úspěšně řešit. Bohužel se tak nestalo a co horší cca 4 hodiny před odjezdem učinilo vedení historické odvolání lyžařského výcviku. Výsměch, ponížení a kulturní degradace ze zbytků lidí, co v Karlových Varech ještě pobývají, ostatní už raději z Varů utekli. Nevím, jestli za to může kouzelnice školy nebo ředitelka ústavu. To nechám koňovi, ten má větší hlavu, ale že se jedná o ostudu nezvládnutí zajištění lyžařského výcviku musí být všem explicitně jasné, když okolní školy ve Varech na lyžák vyjíždějí jenom ZŠ konečná to bohužel neumí zajistit. Soucítím se všemi, kteří dnes nevyjeli a lituji rodiče za jejich vynaložené nemalé náklady. Doufám, že se k tomuto škola čestně postaví čelem.

 • 23. ledna 2022 (18:41)
  Trvalý odkaz

  Stačilo říci musíme naplnit autobus!!!!! Mnoho rodičů by si ten lyžařský zájezd ihned rozmyslelo. To se ale nestalo…Špatná organizace-do poslední chvíle mlživá komunikace. Dobrovolností bych se raději nezaštitovala, když vedení nevyložilo rodičům karty na stůl.

  Na druhou stranu rodiče přispívají pravidelně na SRPŠ – teď měli opětovně navýšené příspěvky. Pak tu máte k dispozici fond FKSP z čeho se mohl autobus pokrýt. Zoufalá až nedůstojná komunikace směrem k zákonným zástupcům, coby školních partnerů. Humus-hnus.

 • 23. ledna 2022 (18:26)
  Trvalý odkaz

  Pane Martine N, dal jsem si kupeckými počty dohromady, že asi pravděpodobně budete žít s paní “kouzelníci” že školy. To bych přeci nemohl být Kolombo.Z Vašeho příspěvku je to zcela patrné. “Čarodějnice” Vám evidentně nesedla.. Na str. školy žádný Martin N t.č. není v pracovním poměru tedy kmenovým zaměstnancem. Ozvěte se, ať to dořešíme…

 • 23. ledna 2022 (18:05)
  Trvalý odkaz

  Odkud jste měl tak důvěrné informace?
  1) vyhození sestry z laboratorního střediska
  2) že bude statutární zástupce ZŠ obvolavat půjčovny?
  Pane Martine N, ozvěte se mi, začalo mne to vážně zajímat.

  PS: a) rád bych učinil podnět MMKV
  b) rád bych na Vás učinil na státním zastupitelství podnět k tomu, že mohl nastat trestní čin
  Kolombo

 • 23. ledna 2022 (17:55)
  Trvalý odkaz

  Když sleduji podrobně tuto rozbíhající diskusi, musím, leč konstatovat, že k úniku informací, kde byl použit zákoník práce s ustanovením až rozvázání pracovního poměru, jste se v přímém přenosu dopustil Vy pane Martine N, kdy jste karlovarákům dále také čtenářům ve Vašem příspěvku sdělil cituji:…”Při testování bohužel jedna ze sester spletla seřazení testů a udělala v tom bordel (bohužel už je vyhozena z práce)”.. konec citace. Zde se již nejedná o pouhou zábavnou beztrestnost, ale tímto Vaším sdělením byl prolomen již trestní zákoník a analogicky i ZP. Neboť se jedná o laboratoř, která by mohla v některých případech narozdíl od ZŠ v utajení již pracovat. Váš jinověrec naopak formou humornou, formou pohádky s jistou nadsázkou převypráví nemilou událost pro účastníky lyžařského výcviku. Přitom nikoho z pedagogického kádru nejmenuje a navíc vtipně používá přezdívek nebo současných dostupných funkcí. To skutečně trestné není, když ještě vemte v úvahu Listinu práv a svobod k tomu. Při sporných pasážích mistrně používá uvozovky, které mohou být obecním soudem sice přezkoumatelné,ale nikoliv však trestné. Začíná mi Vás být skutečně líto. Stojíte na velmi vachrlatem ledě…

 • 23. ledna 2022 (17:38)
  Trvalý odkaz

  A proč teda ti negativní nakonec neodjeli? Místo na vlek zítra zas do školní lavice.

 • 23. ledna 2022 (17:27)
  Trvalý odkaz

  Mě článek přesvědčil. Odjakživa platí, co je psáno, to je dáno…

 • 23. ledna 2022 (17:14)
  Trvalý odkaz

  Pane Marti N, kde jste studoval český jazyk? Kritizovat dokáže každý, ale hrubku ve schodě s přísudkem (výsledky se dostavili ve Vašem příspěvku viz čtvrtý odstavec) Váš odpůrce rozhodně neučinil. Na rodiče špínu neváhejte, jsou to partneři pedagogických pracovníků. Kdyby nebylo jejich dětí, tak asi budete hovořit ze břehu pracovního úřadu.

 • 23. ledna 2022 (16:56)
  Trvalý odkaz

  Pane Martine N, myšlenka z druhého břehu nic převratného a prezentace ještě zoufalejší. Vyučujícího z ČJ jste už slohově bohužel nepřesvědčil. Je jasné za čí barvy asi kopete. Kdybych byla převozníkem (Cháronem), nechala bych Vás raději na tom druhém břehu. Ani za zlámanou grešli bych do ruky bidlo nevzala. Musíte si zvykat, že tam, kde se pracuje s veřejnými prostředky bude vždy existovat drobnohled ve veřejném zájmu. Tomu se říká demokracie. Pokud je mi známo, v utajeném režimu, se pracuje jiných profesích.

 • 23. ledna 2022 (15:13)
  Trvalý odkaz

  K tomuto příjemného jednostrannému článku mám pár bodů, co bych zde rád nadhodil.
  – Účast na lyžařském výcviku byla dobrovolná, každý se mohl téměř do dne odjezdu rozhodnout, zdali pojede nebo ne.
  – O aktuální situaci, se samozřejmě ví, zasahuje do každodenního jednání nás všech, obzvláště po nových narizenich vlády k povinnému testování dětí. S tímto rizikem snad musel každý počítat.
  – Ohledně testování. Testování spravovala výše uvedená firma. Při testování bohužel jedna ze sester spletla seřazení testů a udělala v tom bordel(bohužel už je vyhozena z práce). Za tuto chybu škola bohužel nemůže, protože předem bylo stanoveno, že výsledky se dostaví během sobotního dne. Po urgovani paní ředitelky přímo na ředitele laboratoře se výsledky naštěstí dostavili.
  – Nepřijde mi vůbec etické a po právní stránce správné zveřejňovat vnitroškolskou konverzaci a citovat ji takto veřejně.
  – Nikde jsem se nedocetl, že paní “čarodějnice” už předem navrhla náhradní termín lyžařského výcviku. Toto vykomunikovat vše vykomunikovat během jednoho večera také není samozřejmost.
  – Baví mě myšlenka, že 95% počítalo, že mohou nastat problémy a tuto situaci pochopili, ačkoli se vše řešilo díky výsledkům z laboratoře pod tlakem. A pár nevrlých rodičů, kteří sami nedokáží rozhodnout a zhodnotit rizika této akce, budou dělat velké haló a veřejně házet špínu na někoho kdo se snaží dětem zpříjemnit tuto dobu.
  – Co se týče pujcenych věci z půjčoven, tak se ředitelka bude spojovat s majitely těchto půjčoven, aby dohodli buď vrácení peněz anebo prodloužení smlouvy o půjčení až do dalšího termínu lyžáku zdarma. Rozhodnutí už je na majitelích.
  – Opravdu “pro dobrotu na zebrotu”. Kdyby se lyžařský výcvik nekonal, beztak by se našli rodiče, kteří by koukali na jiné školy a opět reptali jaktože není lyžařský výcvik i na jejich škole…

  Jinak bravo rodičovi, který si dal tolik úsilí a práce s vymyslenim takového vyprávění. Paní učitelka na češtinu, by byla rozhodně spokojená a výsledek by byl jistě nadprůměrně hodnocen.

  Věřím, že si každý dokáže udělat vlastní názor, pokud uvidí tento krásný příběh i z druhé strany. Přemýšlejte o tom, že ne vždy to vypadá tak jak je prvně psáno.

  • 23. ledna 2022 (16:45)
   Trvalý odkaz

   To je d*bil, asi vygumovaný teoretik.

  • 23. ledna 2022 (17:06)
   Trvalý odkaz

   Tak jistě, škola se snažila zpříjemnit dětem tuto nelehkou dobu tím, že jim pár hodin před odjezdem zruší pobyt, to asi spíše bylo zklamání než zpříjemnění, ne? A rodičům, kteří vypustili džina z peněženky, se řekne, že dobrovolně šli do rizika, tak o co jde, že? Nikdo nenese za nic zodpovědnost, to je jasný, nikdo za nic nemůže. Ale pokud je článek aspoň trochu pravdivý, tak bylo fér ten výcvik odložit na vhodnější dobu třeba týden před odjezdem a ne takhle.

 • 23. ledna 2022 (15:08)
  Trvalý odkaz

  Kdo to těm rodičům uhradí? Jak to vlastně bude dál. Promiňte mi, já jsem jenom blondýna.

 • 23. ledna 2022 (14:42)
  Trvalý odkaz

  Mně by teď skutečně zajímalo, jak se k tomu škola postaví. Jestli čelem nebo zády. To by znamenalo, že ředitelka nařídí negativním žákům karanténu, aby vše mohli potichu smést ze stolu. To ukáží až následující hodiny, ale odpovědnosti se vedení školy zříci nemůže. To je všem již jasné.

 • 23. ledna 2022 (14:32)
  Trvalý odkaz

  Je to fakt hnus gaudaamus humus…Takhle vypráskat rodiče s dětmi..

 • 23. ledna 2022 (14:23)
  Trvalý odkaz

  Já bych to dál k náhradě asi tomu kulometu jak jsem se tu dočetl a nerozhodnému vedení školy, které neodhadlo vážně realitu. Dělat lyžáky v době zesilující se pandemie, mi přijde skutečně jako podvod na děti a jejich rodiče. To je skutečně hnus gaudaamus humus…

 • 23. ledna 2022 (14:10)
  Trvalý odkaz

  Tě Bůh tady nepomůže ani svedená paróóón svěcená voda..

 • 23. ledna 2022 (13:48)
  Trvalý odkaz

  Je to neomluvitelné šlendryjanství, line a nedbalé…

 • 23. ledna 2022 (13:04)
  Trvalý odkaz

  Existuje také Školská rada, která dále posílá podněty Radě MMKV. Je to opravdu neschopnost současného vedení, že neodhadlo jasnou skutečnost a do poslední chvíle ujišťovalo sms-kami rodiče, že “optimisticky stále čekáme” (poznámka redakce prý na testy)…

 • 23. ledna 2022 (12:46)
  Trvalý odkaz

  Když kantoři nesledují sdělovací prostředky jak se omikron u nás roztahuje, nemohou přeci pořádat takovéhle hurá školní akce. To dá selský rozum. Nechápu, když se učitelům neustále zvedá plat, že tohle si neumí vyřešit. Je to jejich velká neschopnost.

  • 23. ledna 2022 (14:49)
   Trvalý odkaz

   Selský rozum mi říká, že pokud na NEBEZPEČNÝ lyžařský výcvik, odjeli školy jako Růžák, Gymnázium ostrov, Masaryčka Ostrov a další, tak tak proč by nemohla další ze základních škol…
   Každopádně každý má dnes přece jasné informace a přesně ví jaká je situace, a proto mohl své děti těchto nepříjemností vyvarovat.

 • 23. ledna 2022 (12:38)
  Trvalý odkaz

  Skutečně to vedení školy mělo zakázat s předstihem.. Počet nakažených ještě nějakou dobu u nás poroste. Je na místě se proto domáhat po škole nebo popřípadě magistrátu vzniklých škod. V demokratické společnosti je zcela běžné, že škola musí ze zákona býti i pro tuto vzniklou situaci být pojištěna. A Řada MMKV je tu od toho, platíme ji z vlastních daní. Tah ať se předvede ..

 • 23. ledna 2022 (12:34)
  Trvalý odkaz

  Měli to stopnout dříve nebo se s vámi domluvit, zda do toho rodiče půjdou i s tímto rizikem. Naslibovat že negativní odjedou a pak jim to 6h před odjezdem zrušit, to se fakt může stát asi jenom ve Varech. Diletanti.

  • 23. ledna 2022 (14:43)
   Trvalý odkaz

   Pokud dobře vím, tak rodiče byli s tímto rizikem obeznámeni. A přecejen rodiče jsou přece chytří a sleduji aktuální novinky, takže dokáží také použít svůj vlastní rozum a rozhodnout, zda-li své dítě na RIZIKOVÝ lyžařský výcvik pošlou.

 • 23. ledna 2022 (12:29)
  Trvalý odkaz

  Také mám ten dojem, že by se odškodněním měla Ráda města zabývat. Vždyť školu koneckonců zřizuje a vedení evidentně selhalo

 • 23. ledna 2022 (12:05)
  Trvalý odkaz

  Je mi líto těch dětí a rodičů. Doufám, že je magistrát odškodní. Jinak je to na hromadnou žalobu

 • 23. ledna 2022 (12:03)
  Trvalý odkaz

  Co dělají na magoši? Vždyť ten ústav patří pod ně, ne…

 • 23. ledna 2022 (12:00)
  Trvalý odkaz

  Lidičky, vždycyky za něčím hledejte sviňuchynu. Nakonec se ukáže je Klapice byla pozitivní.. Všechno to byla kamufláž…

 • 23. ledna 2022 (11:52)
  Trvalý odkaz

  Ten kulomet ať raději kanaálama chodí…

 • 23. ledna 2022 (11:50)
  Trvalý odkaz

  Vsedě jinde ve světě by vzali rodiče klacky do ruky a táhli by na školu. Doufám, že to někdo odskace a vzniklé škody těm rodinám škola z pojistky uhradí.

 • 23. ledna 2022 (11:48)
  Trvalý odkaz

  Na komeňaku vědí své, proč od tud prchala .

  • 23. ledna 2022 (19:04)
   Trvalý odkaz

   Ano, na “komeňáku” věděli proč, jak říkáte, prchala. A vím to i já. Každý by nejraději z té školy prchal, jenže na to nemá nikdo “koule”… Pana Andersena je mi vážně líto, jeho dítko se za něj musí stydět. A to je pro rodiče hodně smutný. Mějte se, těšíme se na další pohádku. Třeba na tu – Nad každou sviní se vaří voda.

 • 23. ledna 2022 (11:46)
  Trvalý odkaz

  Ta ředitelka je prý nová, ale stopnout to měla, aby se městu ukázala. Takhle je v neschopném světle.

 • 23. ledna 2022 (11:44)
  Trvalý odkaz

  To je teda povedený ústav.

 • 23. ledna 2022 (11:43)
  Trvalý odkaz

  Ale bývalého říďa za toto nemůže. Prý kulomet podpořil Chmelda, co mu chtěl dát Kordík fouknout do sáčku jestli není našrot a on že školy zdrhl.

 • 23. ledna 2022 (11:39)
  Trvalý odkaz

  Já jsem ty iniciály RK poznal po tolika letech ze školy. My jsme jí říkali kulomet, tak doufám, že si nechala ještě tu nějakou munici, ale vůči žákům a rodičům je to fakt hnus

 • 23. ledna 2022 (11:36)
  Trvalý odkaz

  To je tak pro ty rodiče ještě po vánocích, nechutný, když se vydali z peněz. To by měla škola všem rodičům z povinného pojištění uhradit?

Komentáře nejsou povoleny.