Příjmy z konopí deficit nezachrání

REKLAMA

Program Pirátů se stal předmětem rozboru ekonomů.

„Na straně výdajů jsou ambiciózní sliby, což tak před volbami bývá, jenže příjmová strana pokulhává,“ uvedla ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu 360° Michala Půra.

Podle známé ekonomky Ilony Švihlíkové je na místě hovořit nahlas o tom, že v minulém roce mimo jednorázových výdajů, jako byly podpůrné programy, došlo ke skryté daňové reformě, která fakticky ovlivní mnoho oblastí státního rozpočtu.
„Došlo k ní nenápadně salámovou metodou. Nahrnula se tak kaskádovitě řada daňových změn, které vytvářejí velké deficity až 200 miliard korun ročně,“ uvedla ekonomka. Jinými slovy „vláda rozdávala na dluh přes příliš.“
Populistické rozdávání veřejných peněz z děravé státní kasy, které nejsou často podloženy příjmy povedou zákonitě k narůstajícím dluhům. Mandatorní výdaje pro „poctivce“ zatěžují celou českou ekonomiku nejen svým palmáre, ale často i neefektivním využíváním, které spíš výkon státu snižuje.

Úřady v zajetí IT firem podnikatelů

Klasickým příkladem je mnoho státních úřadů, které používají IT technologie (železo i soft), které jsou nejen zastaralé, ale místo toho, aby zefektivnily práci úředníků, tak celý proces výrazně komplikují s podporou „mlčících ovcí“ pobírajících  pokrytecky mrzký stání peníz.
Asi každý kdo přišel na úřad, tak zjistil, že často bývá problém nejen cokoliv pořídit, protože systémy stále padají stejně jako úředníci, kteří se hroutí z každé změny a mohla přinést zefektivnění služby pro občana. Ten stojí ve stále se prodlužující frontě a čeká, až se úředníci poperou se technikou, která po veřejné soutěži vlastně jen víc komplikuje to, co dříve problém nebyl. Pojetí digitalizace státní správy v ČR  se dá volně nazvat lidovou tvořivostí „odborníků“, duplikujících data s neefektivní klikací onanií, stále rostoucí armády úředníků . Jediný kdo může být spokojený jsou dodavatelské firmy, protože z bludného kruhu luxusních zakázek pro kamarády není snadné uniknout.

Daň z limonád a konopí deficit nezachrání

„Je tam velká nerovnováha. Na straně výdajů jsou ambiciózní sliby, což tak bývá. Tedy dáme každému, kdo si přijde. Jenže příjmová strana pokulhává,“ uvedla Švihlíková. Daň ze sladkých limonád v kombinaci s konopím nám deficit 150 miliard nezachrání,“ argumentovala. Přesto jsou v programu body, které podle ní stojí za rozpracování, i když jsou  podle ní jsou příjmové návrhy skromné.
 „Zavedení digitální daně nebo uhlíkové clo, daň z nápojů nebo ze ‚špatných‘ potravin. Nejen s ohledem na program stran nás tak čeká velká daňová smršť. Snížení přímých daní bylo na dlouhá léta poslední,“ dodal ekonom Slaný.

Rozkulhanou politiku v Karlových Varech již osm let předváděl současný hejtman Petr Kulhánek (KOA, STAN.TOP09… převlékač kabátů), s Piráty v zádech, po kterém současná politická reprezentace zdědila městskou pokladnu, kde je vidět její dno v plné nahotě.


KARLOVARSKÝ KRAJKAUZYNÁZORY A KOMENTÁŘE

Pirátská zastupitelka nenahlásila střet zájmů a odhlasovala si krajskou dotaci

Vládnoucí koalici Karlovarského kraje stačilo jen pár měsíců na to, aby porušila snad všechny zásady slušnosti,…