Vánoční trhy už mají první trestní oznámení

REKLAMA

Současná karlovarská koalice má k řešení další nepříjemnou situaci a dokonce padlo také první trestní oznámení na vánoční trhy, které se teprve připravují.

Tentokrát je celý příběh okořeněn trestním podáním na konkrétní osoby, které se možná snaží využít vazeb na politiky k otevření cesty pro svůj vlastní business.

Podle některých trhovců se jeden z nich stal novým pořadatelem stánkového prodeje na vánočních trzích. Ale tuto činnost měla doposud v náplni městská společnost KV City Centrum, která byla garantem transparentního výběru poplatků za nájem stánků.

Současné politické vedení radnice má k dispozici bez výběrového řízení prodejce, který právě pro KV City Centrum organizuje stánkový prodej. Vše se děje bez jakéhokoli smlouvy. V současné době je na webových stránkách prezentováno jeho jméno a telefon, jako osoby, která má stánkový prodej na starosti a tak rozhoduje o využití městského majetku.

Pokud mají vánoční trhy zdárně proběhnout, je už na jejich přípravu nejvyšší čas.

Jako první chtěl údajně ústně pověřený prodejce získat data o všech prodejcích právě ze zdrojů městské společnosti. Ale neuspěl a tak uchýlil k vyhrožování. ” Víte, že to co jste udělal, vás tady může stát místo,” uvedl ústně dohodnutý organizátor stánkového prodeje v městské společnosti. Ale doposud nemá s městem ani smlouvu na takovou činnost a prý už se pokouší prodávat místa za násobně vyšší poplatky, které od trhovců požaduje.

“Smlouvu na podnájem stánků s městem zatím nemám, vše se připravuje. Za poslední dva roky byly ceny od KV City nižší. Já mám ceny vyšší o 10 tisíc, za 25. tisíc pro výrobce a 35. tisíc za gastronomii bez DPH. V současné době se vše koordinuje a není jasné, jak a na jaký účet půjdou peníze vybrané za stánky, to musí rozhodnout město,” uvedl Tomáš Belbl.

Podle něj má získat od města nájemní nebo mandátní smlouvu, kde bude stanovena jeho odměna za organizování trhů.

“Myslím, že mnou nastavené ceny patří mezi nejlevnější v celé republice z hlediska krajských měst, dodal Belbl.

“Připravovaná smlouva na pouhých 200 000,- Kč, kde se předpokládá výtěžek okolo 750 000,-Kč, které by mohlo město prostřednictvím své vlastní obchodní společnosti utržit má skončit v soukromých kapsách na místo městské pokladny,” uvedla Lenka Schmidtová, která se zajímala o stánkový prodej již před panem Belblem.

Jak budou navýšené ceny nájmů řešit  stánkaři a zdali se vše projeví na kvalitě, nebo se vyšší náklady promítnou do cen asi nikdo moc neřeší.

Primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO 2011) se před časem nechala slyšet, že chce vánoční trhy uspořádat mnohem lepší než předcházející vedení města. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že se spíš nad městskými penězi za výběr míst pro stánkaře stahují mračna.

“Celou věc sleduji a dohlédnu na to, aby vše probíhalo v souladu se zákony. Prioritou pro mě je, aby trhy byly důstojnou reprezentací města v adventních chvílích,” sdělila primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.

Centrem dění vánočních trhů má být letos poprvé Mlýnská kolonáda.

Dohru stánkařského lobi lze očekávat vedle šetření Policie ČR, také na veřejném jednání zastupitelstva, které se koná v úterý 22. října od 8:30 hodin v budově Krajského úřadu Karlovarského kraje.