Vznikla koalice na kraji, občané se těší na proplacení půlky dálniční známky

REKLAMA

Volby v kraji vyhrálo čestné a transparentní hnutí ANO. Oznámení o podpisu koalice učinila lídryně hnutí ANO, bývalá dlouholetá členka ODS Jana Vildumetzová, ta pro Českou televizi uvedla ,, Já si myslím, že voliči dali jasný signál, že chtějí změnu a to je půdorys nové koalice.” Nová transparentní koalice si už rozdělila i křesla v krajské radě. Karlovarský kraj povede koaliční projekt složený z ANO, ODS, HNHRM, Piráti a SPO.

Po měsíci od krajských voleb bude mít Karlovarský kraj novou krajskou vládu, kterou vytvoří pět subjektů. Koaliční smlouvu podepsali hnutí ANO (13 mandátů), ODS (4 mandáty), Piráti (3 mandáty), hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, HNHRM  (3 mandáty) a strana práv občanů, SPO (jeden mandát). Tato koalice tak bude mít v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu kraje většinu v podobě čtyřiadvaceti hlasů. Karlovarský kraj bude zastupovat Jana Vildumetzová (ANO) navržena na hejtmanku.

V opozici po šestnácti letech skončí ve volbách druhá ČSSD a koalice STAN s podporou KOA, TOP 09 a KDU-ČSL. Obě tato uskupení prosazovala stabilnější a širokou koalici, na kterou ale hnutí ANO vůbec nereagovalo. Další opoziční stranou bude KSČM, která minulé volby vyhrála a Strana přímé demokracie, ta v krajských volbách kandidovala se Stranou práv občanů, která se po volbách oddělila a s jedním mandátem vstoupila do koalice s hnutím ANO.

Dopravu a silničního hospodářství vylicitovalo dle koaliční dohody hnutí ANO a povede jej dosavadní mariánskolázeňský místostarosta Martin Hurajčík, zdravotnictví získal Jan Bureš z ODS. Sociální věci a bezpečnost si ponechá hnutí ANO, které povede Petr Kubis, radní  města Sokolov a dosavadní velitel Městské policie v Sokolově.

Rada Karlovarského kraje bude devítičlenná a místo pěti náměstků budou čtyři. Hnutí ANO bude mít čtyři radní, dva členy ODS a po jednom HNHRM, Piráti a SPO. Ve výborech a komisích vytvoří koalice dostatečný prostor pro konstruktivní opozici tak, aby měla jasný mandát kontrolovat činnost nového vedení kraje, toto nebylo ale blíže vysvětleno.

„Všichni se práci na Krajském úřadu Karlovarského kraje musejí věnovat na sto procent,” zdůraznila Vildumetzová.

Programové prohlášení chce nová krajská vláda zveřejnit až sto dnů od ustavujícího krajského zastupitelstva.

Vildumetzová uvedla, že svůj post na Ministerstvu vnitra, opustí tři dny po zvolení hejtmankou.