Nová vyhláška o době nočního klidu

REKLAMA

Politici v Karlových Varech hledají cesty, jak naložit s faktem, že rušení nočního klidu se nedaří policistům a strážníkům zkrotit. Tak nastupují represe v podobě vyhlášky, které mají situaci řešit. Ale, že je primárně porušován zákon a nedaří se vymoci jeho naplňování mnohým hlavám pomazaným zřejmě uniká.

I o tom píše nespokojený občan města.

Zákon definuje dobu nočního klidu od 22:00 do 6:00. Obce však mohou obecně závaznou vyhláškou stanovit výjimečné případy, při nichž je doba nočního klidu kratší nebo žádná. Od roku 2009 v Karlových Varech platila vyhláška, která dobu nočního klidu zkracovala o 2 hodiny každou sobotu, a to od 24:00 do 6:00. Pokud bydlíte v centru města, například v okolí hlavní pošty, nebo v okolí Rolavy, a pokud máte rádi hlučné koncerty, DJ party nebo opilecké řádění, určitě jste si to vše díky tomuto zkrácení velmi užili. Pokud ale vstáváte ráno do práce, ukládáte děti ke spánku nebo máte zdravotní problémy, tak s tím možná máte problém.

Dobrá zpráva pro vás je, že podle zákona se doba nočního klidu může krátit jen ve výjimečných případech. A to každá sobota, kterých je 52 do roka, určitě není. Proto tato vyhláška byla shledána jako nezákonná. A už je schválena nová, která je bezpochyby v souladu se zákonem. A opět stanoví “pár” výjimek. Podle materiálů Ministerstva vnitra, vzniklých na základě nálezu Ústavního soudu, by jich mělo být několik do roka. Výjimky jsou magistrátem přesně vyjmenovány, jak vyžaduje zákon. Původní návrh jich obsahoval “pouze” 47! To je přece značná úleva oproti původním 52, že? To se ale panu Kulhánkovi zdálo málo, tak prosadil (ve jménu Kultury!) až 52 (už zase?) výjimek. Záleží, jak magistrát dodatečně definuje akce Karlovarského kulturního léta.

Je to tedy stejné, jako to bylo předtím? Není, je to mnohem “lepší”. Noční klid je reálně mnohem více porušován v létě (protože kulturní akce), tedy v měsících červen až září, což je cca 17 víkendů. Dříve to tak bylo 17 dní (17 sobot), nyní to však bude 34 dní (17 pátků a 17 sobot). Takže s novou vyhláškou můžete pařit a kulturně si užívat ve výjimečné dny (kterých je během léta dvojnásobek) o 2 hodiny déle. Od června do září a celý prosinec každý pátek a sobotu. Během Filmového festivalu dokonce celých 9 dní v kuse. Kdybyste třeba chtěli spát, tak na to zapomeňte, prostě máte smůlu. Můžete si třeba koupit špunty do uší nebo se odstěhovat. Nebydlíte v centru ani u Rolavy a myslíte, že se vás to netýká? Týká. Doba nočního klidu je totiž zkrácena na celém území města, takže třeba opilci nebo místní technaři si ve vašem okolí také mohou zařádit déle.

Pokud se vám to nelíbí, něco s tím dělejte – stěžujte si tam, kde to má smysl – písemně (mají s tím více práce než elektronicky) na magistrát, zastupitelům, na Ministerstvo vnitra, ombudsmanovi, podejte na magistrát žalobu. Tohle okrádání o čas klidu a odpočinku totiž jinak nikdy neskončí.


Hlasování zástupců, které si občané Karlových Varů zvolili: