13. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Favorit voleb s výsledky pod psa

REKLAMA

I přes to, že je hnutí ANO jasným favoritem voleb do Karlovarského kraje, jsou skutečné výsledky práce „ANOPOLITIKŮ“ daleko horší, než u předchozích vlád, a to s neopominutelnou výhodou, že místní politici mají daleko lepší přístup do ministerských pracoven než jejich předchůdci. Dokonce všichni mají přímo na premiéra Babiše ten telefon, ale podle zoufalých výsledků,  jim ho asi moc nezvedá.

Slepota, nedoslýchavost a fanatismus „ANO-VOLI-ČŮ“, kteří podlehli populismu a lacinému marketingu na levné pečivo je až zarážející.

Dokonce ani zadlužování vlastních dětí, které raketově roste nevadí seniorům opěvujících politiky, kteří je krmí marketingem a populismem s přeslazenými koblihami.

Existují i střízlivé a bohužel pravdivé informace o tom,  jak se ve skutečnosti vše má. V jaké kondici po vládě největších kritiků a současných krajských politiků se kraj nachází a jaké jsou vyhlídky do budoucna.

Opoziční vysvědčení z výpisem ze třídnice je skutečnost,  o které „ANO-MARKTÉŘI“ bez vize před voliči prostřednictvím svých „ANO-LOUTEK“ vůbec nemluví.

Zaujala nás reklama v tisku, která se nejvíce shoduje s pravdou o krajské vládě, proto její část  zdarma nabízíme.


Vysvědčení pro krajskou vládu

Poslední čtyři roky vládla Karlovarskému kraji široká koalice vedená Hnutím ANO. Kam kraj za tuto dobu posunula? Pojďme si to oznámkovat jako ve škole.

Chování: 3
Horší známku z chování ve škole ani nedostanete. A to platí i na přezíravost krajské vlády a přístup z ve smyslu “ my určujeme pravidla, Vy se jimi řiďte, držte ústa a krok.“

Ekonomický stav kraje: 4

Stejně jako před čtyřmi lety jsme stále nejzaostalejším krajem republiky s nejnižší průměrnou mzdou, silně podprůměrnou nadějí dožití, extrémním počtem exekucí, nejnižším podílem vysokoškolsky vzdělaných v populaci a klesajícím počtem obyvatel.

Mnoho z uvedených děsivých skutečností má historické příčiny, v řadě z nich se ovšem za poslední volební období odstup Karlovarského kraje za průměrem republiky ještě prohloubil. Čtyři roky nejsou dostatečně dlouhou dobou na to, aby se nepříznivé trendy zvrátily. Současná koalice ale postrádá i jakoukoliv vizi budoucího rozkvětu kraje, a tudíž i cesty, kterými k němu kraj dovést.

Využívání potenciálu kraje: 4

Karlovarský kraj má přitom nadstandardní přírodní bohatství – velmi vysokou lesnatost, minerální prameny, geotermální energii, nerostné suroviny. Ani v minulých letech se ale toto bohatství nepodařilo nově pojmout a zpracovat ve prospěch regionu. Stejně tak zůstává promarněn obrovský potenciál spolupráce s Bavorskem a Saskem. Zatímco na úrovni obcí česko-německá kooperace funguje příkladně, na úrovni kraje je, zřejmě i z důvodu neschopnosti domluvit se německy u většiny krajských radních, nicotná. O prioritách kraje lecco vypovídá i stav, kdy post radního pro kulturu a památkovou péči byl nahrazen radním pro sport.

Vlastní marketing: 1

Namísto koncepční práce jsme v kraji svědky posedlostí mediálním obrazem. Hejtmanství paranoidně scanuje mediální prostor, do něhož vysílá samé „sluníčkové“ zprávy o vlastních úspěších. Neustále se vyhlašují nové ankety o Babičku roku, Ženu roku, Seniora roku, Zdravotníka roku…. Vyhlášení těchto „soutěží“ je pak vždy spojeno s mediální prezentací vedení kraje.

Stav krajského zdravotnictví: 4

Nekoncepční hašení požárů můžeme vidět na stavu Karlovarské krajské nemocnice. Ta nashromáždila stamilionové dluhy a nebýt opakované finanční záchrany z krajských peněz, dávno by zkrachovala. Potýká se i s vleklými personálními problémy, které permanentně ohrožují především její chebskou část, která se kvůli zpackané a následně přerušené rekonstrukci nachází v letitém provizoriu, jež bude ještě nejméně dva roky pokračovat.


Marketingové podfuky před volbami už byly známé v roce 2018


Úroveň krajského školství: 3-

S nejasnou koncepcí se potýká i krajské školství, v němž se aspoň podařilo zažehnat záměry radního Bradáče na výraznou redukci osmiletých gymnázií.

Životní prostředí: 4-

Světlo na konci tunelu chybí i u likvidace odpadů, jejíž nezvládnutí může výhledově vytáhnout z kapes obcí či jejich obyvatel desítky milionů ročně. Kraj stejně tak nebyl připraven na dobu pouhelnou a kolaps Sokolovské uhelné řeší až se zpožděním. Zcela nečinným byl kraj po celou dobu, kdy se v elektrárně Vřesová spalovaly toxické kaly z ostravských olejových lagun.

Hájení zájmů regionu: 4 / Dostavba dálnice D6: 4- / Dopravní infrastruktura: 3

Výhodou kraje vedeného hejtmanem za Hnutí ANO by měla být snadná cesta do kanceláří ministrů či přímo premiéra pro místní starosty, podnikatele nebo sportovní funkcionáře. Není tomu tak. Naopak se loajalita krajského vedení vůči vládě projevuje v neochotě postavit se proti celostátním nařízením, která na kraj bolestivě dopadají, jak tomu bylo třeba na jaře při koronavirovém „honu na pendlery“. Stejně tak kraj neumí zatlačit na ministerstvo dopravy, aby urychlilo dokončení klíčové D6. Její úseky za Karlovými Vary stále zůstávají jen v počítačích projektantů. Ministerstvo školství nijak nenapomohlo snahám o rozšíření kapacit vysokoškolského studia v kraji, naopak reálně hrozilo, že v regionu skončí poslední pobočka univerzity – pracoviště ekonomické fakulty v Chebu. Vláda v Praze i ve Varech ohlašuje bombastické dotační programy na pomoc regionu, reálné peníze ale následně končí v jiných částech republiky, jak tomu bylo třeba u oslavovaného programu Restart.

Dílčí úspěchy

Samozřejmě bylo dosaženo i dílčích úspěchů – celkem se daří renovovat síť krajských silnic, výhledově se na nich i na železnici snad dočkáme nasmlouvaných nových autobusů a vlaků. Na Sokolovsko míří BMW s investicí do zkušebního polygonu, v kraji máme nově pobočku vojenské a policejní střední školy, docela se daří zachovat kapacity krajských sociálních služeb. Jde ale spíše o jednotlivé střípky, které postrádají provázanost a návaznost.

Shrnuto a podtrženo:

Jak vyplývá z průzkumů, v očích většiny obyvatel ČR zůstáváme zaostalým, těžko přístupným krajem plným sociálních problémů, kde je sice pár zajímavých turistických atrakcí a lázní pro německé seniory, ale který se vývojově zastavil někde na konci 19. století a kam moderní člověk možná zajede na dovolenou, ani ho ale nenapadne tam trvale žít.

Čtyři roky jsme tedy měli krajskou vládu, která si z nás tak trochu střílí. Ovšem pomalu, od boku a většinou mimo cíl!

Brzo budou volby. A my už máme dost slibů, které nikam nevedou. Pojďme se do toho opřít a dělat to pořádně! Náš kraj si zaslouží lepší budoucnost!

Autor: Jiří Duchek

zdroj: starostove-nezavisli.cz


Co o současné mizérii po vládnutí hnutí ANO míní Miroslav Sládek?

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.